fot. PAP/Jacek Turczyk

IPN podsumuje działania ws. zbioru zastrzeżonego

Instytut Pamięci Narodowej podsumuje dziś działania przy opracowywaniu dokumentacji z tzw. zbioru zastrzeżonego. Termin ujawnienia tych archiwaliów ma nastąpić już za dwa dni.

W zbiorze zastrzeżonym znalazły się dokumenty wytworzone przez komunistyczne służby, których odtajnienie mogło zagrażać bezpieczeństwu państwa. Od dawna było jednak wiadomo, że argument mający pozbawić opinię publiczną dostępu do ponad 350 metrów bieżących akt był stosowany na wyrost. Oficjalnie zbiór zastrzeżony przestał istnieć wraz z wejściem w życie nowej ustawy o IPN. Od połowy czerwca zeszłego roku dokumenty badają funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej oraz Służby Kontrwywiadu i Wywiadu Wojskowego. Niewielka część materiałów może zostać ponownie utajniona.

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o IPN termin ujawnienia tych archiwaliów ma nastąpić 16 czerwca. Dziś zostaną przedstawione wyniki współpracy IPN z cywilnymi i wojskowymi służbami specjalnymi. Z ustawy o IPN wynika, że do 15 czerwca służby mają czas, by dokonać przeglądu dokumentów. Po tej analizie część dokumentacji – po decyzjach prezesa IPN – otrzyma klauzulę tajności na zasadach ustawy o ochronie informacji niejawnych, a część stanie się dokumentami jawnymi, do których dostęp będą mieli m.in. naukowcy oraz dziennikarze.

TV Trwam News/RIRM

drukuj