„Nasz Dziennik”: IPN zimą poda kolejne nazwiska ofiar komunizmu

Instytut Pamięci Narodowej szykuje dużą konferencję, na której poda kolejne nazwiska ofiar komunizmu – podaje piątkowy „Nasz Dziennik”. Chodzi o zidentyfikowane w ostatnim czasie szczątki bohaterów podziemia niepodległościowego.

„W tym roku konferencji nie będzie, będzie ona zimą” – powiedział „ND” prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN-u oraz szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Szwagrzyk dodał, że szczątki ofiar będą pochodzić z kilku miejsc w Polsce.

Pion śledczy IPN, który prowadzi postępowanie w tym zakresie, potwierdził gazecie, że dokonane zostały identyfikacje m.in. ofiar z Łączki na Powązkach Wojskowych i cmentarza Bródnowskiego w Warszawie.

„Dysponuję opinią identyfikacyjną odnośnie do szczątków odnalezionych na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie” – powiedział „ND” prok. Marcin Gołębiewicz, który jest naczelnikiem warszawskiego pionu śledczego IPN-u.

„Opinia obejmuje 17 szkieletów ekshumowanych w marcu tego roku. Ze wszystkich szkieletów uzyskano profile genetyczne i przekazano do badań identyfikacyjnych materiał pochodzący od typowanych osób bliskich dla ofiar, uzyskanych w okresie prowadzenia tego postępowania, z wykorzystaniem profili porównywawczych uzyskanych na poprzednim etapie” – dodał prok. Gołębiewicz.

„Mamy osoby pogrzebane w ubraniach, mamy guziki wojskowe z orzełkami w koronie. Mamy buty, a więc możemy powiedzieć, że ci zabici w 1946 roku i pogrzebani w tym miejscu zostali wrzuceni do tych dołów w jakich ubraniach, bez żadnych trumien, nie mamy tutaj żadnych śladów po drewnie, czyli żadnej trumny, a nawet skrzyni w tych dołach nie było. Zwłoki wkładano bezpośrednio do przygotowanych wcześniej dołów” – powiedział „ND” prof. Krzysztof Szwagrzyk.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl