O. P. Dettlaff CSsR dla „Naszego Dziennika” o XXIV Pielgrzymce Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci: Przychodzimy do Matki Bożej, aby Jej podziękować, bo to Ona jest naszą najlepszą Nauczycielką i Wychowawczynią

Przychodzimy do Matki Bożej, aby Jej podziękować, bo to Ona jest naszą najlepszą Nauczycielką i Wychowawczynią. Chcemy prosić też o błogosławiony, spokojny czas wakacji, abyśmy mogli nabrać potrzebnych sił do rozpoczęcia nowego roku szkolnego i nowego roku formacyjnego we wspólnocie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci – wskazał o. Piotr Dettlaff CSsR, opiekun Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci działających przy Radiu Maryja w rozmowie z red. Małgorzatą Bochenek z „Naszego Dziennika.

Publikujemy całą rozmowę red. Małgorzaty Bochenek z „Naszego Dziennika z o. Piotrem Dettlaffem CSsR, opiekunem Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci.

W niedzielę 18 czerwca na Jasną Górę przybędzie XXIV Pielgrzymka Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci. Jakie znaczenie ma to spotkanie dla formacji duchowej, ale także dla kształtowania charakteru dzieci?

– Pielgrzymka ma rangę dużego wydarzenia i uroczystości. Do tego spotkania, jako Wspólnota Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, przygotowujemy się cały rok poprzez programy formacyjne emitowane na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam. Przygotowujemy się do niej przez cały rok także na regionalnych, diecezjalnych spotkaniach, podczas których przyjmujemy do naszej wspólnoty nowych członków.

Spotkanie na Jasnej Górze u Matki Bożej Królowej Polski jest zwieńczeniem kończącego się roku formacyjnego. Spotykamy się także tuż przed ostatnim dzwonkiem, który niedługo dzieci usłyszą w szkołach, więc jesteśmy, aby podziękować również za nauczycieli i wychowawców.

Przychodzimy do Matki Bożej, aby Jej podziękować, bo to Ona jest naszą najlepszą Nauczycielką i Wychowawczynią. Chcemy prosić też o błogosławiony, spokojny czas wakacji, abyśmy mogli nabrać potrzebnych sił do rozpoczęcia nowego roku szkolnego i nowego roku formacyjnego we wspólnocie Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci.

Spotkanie na Jasnej Górze to zwieńczenie wielu wysiłków liderów odpowiedzialnych za nasze wspólnoty działające nie tylko w parafiach, ale też przy szkołach i przedszkolach.

Nasze spotkanie rozpoczynamy w niedzielę o godz. 11.00. Wystąpi zespół Armia Dzieci, w programie są świadectwa, modlitwa różańcowa, spotkanie z Magdaleną Buczek, założycielką Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci, konkursy z nagrodami. O godz. 13.00 Mszy św. przewodniczył będzie ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy. Dzieci, które z różnych przyczyn nie będą mogły dotrzeć na Jasną Górę osobiście, zapraszamy do duchowej łączności dzięki transmisji w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Spotkaniu na Jasnej Górze towarzyszą słowa św. Jana Pawła II: „Różaniec jest moją ulubioną modlitwą”. Do czego zachęcają najmłodszych?

– Hasło tegorocznej pielgrzymki nawiązuje do naszego wielkiego rodaka – św. Jana Pawła II. Niejednokrotnie mogliśmy go widzieć spacerującego z różańcem, zanurzonego w modlitwie, trwającego w ten sposób na rozmowie z Maryją o różnych ważnych sprawach dotyczących posługi piotrowej, ale także dziejów Kościoła i współczesnego świata.

Pamiętamy, że fundamentalnym i podstawowym zawołaniem św. Jana Pawła II były słowa pełne ufności i zawierzenia: Totus Tuus, Maryjo (Cały jestem Twój, Maryjo). Wpatrując się w przykład św. Jana Pawła II, trzymającego w swoich dłoniach różaniec, chcemy w sercach odnowić postawę zaufania.

Pragniemy, tak po prostu, po dziecięcemu powiedzieć Matce Najświętszej, że bardzo mocno Ją kochamy i chcemy uczynić Ją Królową naszego życia. Ona ma nam tak wiele do powiedzenia. Podczas tegorocznego spotkania na Jasnej Górze usłyszymy raz jeszcze to, co uczestnicy wydarzenia w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie mój Syn”. Jeżeli chcemy być ludźmi szczęśliwymi, powinniśmy zawsze słuchać w swoim życiu Pana Jezusa. Takiej postawy uczy nas Maryja.

Ojcze, dlatego warto zainteresować dzieci modlitwą różańcową?

– Pierwsze siedem lat życia każdego człowieka jest fundamentalne, zasadnicze dla całego jego rozwoju, w tym także w wymiarze religijnym.

Bardzo ważne, abyśmy zrozumieli, że należy zadbać nie tylko o rozwój intelektualny czy zdolności dziecka, ale przede wszystkim o jego rozwój duchowy. Pierwsze lata życia dziecka są szalenie ważne dla kształtowania postaw wiary. Jeżeli przybliżymy dziecięce serce do Niepokalanego Serca Matki Bożej, damy dziecku doświadczenie, do którego będzie mogło odwoływać się przez całe swoje życie.

Kiedy wsłuchujemy się w świadectwa ludzi, którzy pogubili się na drogach życia w okresie młodzieńczym, czy też późniejszym, to bardzo często impulsem, który przyczynił się do przemiany ich stylu życia i powrotu do Pana Boga, było sięgnięcie do wspomnień z dzieciństwa. Weszli na drogę nawrócenia, sięgając do wspomnień, kiedy doświadczali bezpieczeństwa: we wspólnocie Kościoła; na modlitwie w rodzinie z mamą, tatą, rodzeństwem; na katechezie przedszkolnej czy podczas formacji w różnego rodzaju ruchach i stowarzyszeniach działających przy parafiach.

Dziś Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci to wspólnota licząca ponad 150 tys. osób, obecna w 33 krajach świata na wszystkich kontynentach. Co sprawia, że dzieci odnajdują swoje miejsce w tej wspólnocie?

– Słowa Matki Najświętszej! Przecież Ona nie prosiła nas, dorosłych, ludzi starszych, ale właśnie tych najmłodszych, rówieśników członków Podwórkowych Kół Różańcowych: odmawiajcie codziennie Różaniec! A zatem to zadanie Maryja na samym początku powierzyła najmłodszym. Matka Boża wie, że modlitwa dziecka, które ma czyste serce, może wyprosić ogrom potrzebnych łask.

Różnego rodzaju choroby, którymi dotknięty jest współczesny świat – wojny, batalie pełne nienawiści, odchodzenie ludzi od Pana Boga, rozpad małżeństw – to wszystko potrzebuje lekarstwa w postaci modlitwy. Dzieci, biorąc do swoich dłoni różaniec, pomagają Matce Najświętszej przemieniać ludzkie serca, przemieniać oblicze naszej Ojczyzny i oblicze współczesnego świata.

Dzieci wołanie Matki Najświętszej odczytują najpiękniej. A największą atrakcyjnością modlitwy różańcowej jest chęć odpowiedzenia właśnie na wołanie Matki Bożej, która przecież o tę modlitwę prosi.

Jaką zatem misję mają do spełnienia PKRD we współczesnym świecie?

– Podwórkowe Koła Różańcowe Dzieci mają dzięki modlitwie różańcowej przyczyniać się do przybliżenia triumfu Niepokalanego Serca Maryi. Głęboko wierzymy, że poprzez zjednoczoną modlitwę dziecięcych serc, ufną modlitwę przepełnioną miłością, możemy stać się świadkami wielkich cudów, wielkich rzeczy, które Matka Boża wyjedna u swojego Syna.

Maryja tak jak wyprosiła cud przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej, tak może wyprosić cud przemiany wszystkiego, co naznaczone jest niedoskonałością, brakiem: miłości, pokoju i pojednania.

Małgorzata Bochenek/Nasz Dziennik

drukuj