fot. Robert Sobkowicz

„Nasz Dziennik” od 25 lat w polskich domach

Od 25 lat w polskich domach gości „Nasz Dziennik”. Dzieło powstałe przy Rodzinie Radia Maryja umacnia wiarę i patriotyzm Polaków oraz dba o właściwy rozwój naszej Ojczyzny.  

29 stycznia 1998 roku ukazał się pierwszy numer „Naszego Dziennika. O początkach pisma mówi jego współtwórca i  redaktor naczelna, Ewa Nowina Konopka.

– „Nasz Dziennik” powstał po roku studium dziennikarskiego w 1994 roku, które odbywało się przy Radiu Maryja w Toruniu. Potem współpracowaliśmy jeszcze przy przygotowywaniu audycji dla młodzieży, medytacji rozważań pierwszych sobót miesiąca. I w końcu o. Tadeusz Rydzyk CSsR powiedział, żeby założyć dziennik – przypomina Ewa Nowina Konopka.

„Nasz Dziennik” powstał w czasie, gdy Polska wychodziła z komunizmu i konieczny był stanowczy głos w sprawie reform dokonywanych w naszym kraju. Pismo stało się ważnym uzupełnieniem misji ewangelizacyjnej Radia Maryja w czasie braku powszechnego dostępu do internetu.

– Żeby informacje były na papierze, żeby można było do nich sięgnąć (…), a nie tylko raz usłyszeć w radiu – dodaje redaktor naczelna „Naszego Dziennika”.

„Nasz Dziennik” to do dziś jedyny w Polsce dziennik o profilu katolickim. Pierwsze kroki redakcyjne nie były łatwe – przyznaje prezes spółki SPES, wydawcy „Naszego Dziennika”, Marcin Nowina Konopka.

– Pierwsze prace odbywały się na podłodze w klasztorze oo. redemptorystów w Warszawie przy ul. Karolkowej (…). Tam zaczęliśmy rozmawiać o tym, jak to zrobić, co powinno się składać na „Nasz Dziennik” – zaznacza Marcin Nowina Konopka.

Ostatecznie redakcja „Naszego Dziennika” znalazła swoją siedzibę  w pomieszczeniach klasztoru sióstr loretanek w Warszawie-Rembertowie.

– O. Tadeusz Rydzyk rozmawiał z siostrami i siostry się zgodziły – mówi prezes spółki SPES.

Na łamach „Naszego Dziennika” publikowano są teksty ewangelizacyjne i patriotyczne, ale także te z zakresu politologii, ekonomii i historii.

– Prawdziwa informacja, ale też formacja katolicka. Ważne są dla nas edukacja, obrona życia, demografia – wskazuje Ewa Nowina Konopka.

„Nasz Dziennik” był jednym z pierwszych mediów przybliżających etos i sylwetki Żołnierzy Niezłomnych. Z pismem współpracuje m.in. felietonista dr Andrzej Mazan.

– Najbardziej zależy mi na roli Boga w życiu rodzinnym i to jest mój główny motyw (…). Problem odsłaniania prawdy i uczenia wrażliwości na prawdę jest chyba podstawową misją „Naszego Dziennika” – podkreśla felietonista.

Wczoraj w kaplicy sióstr loretanek sprawowano Mszę św. dziękczynną za 25 lat istnienia „Naszego Dziennika”. Przewodniczył jej ks. bp Ignacy Dec.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl