PAP/EPA

Czechy mają nowego prezydenta

Czechy mają nowego prezydenta – został nim Petr Pavel. Na byłego wysokiej rangi dowódcę czeskiej armii i szefa Komitetu Wojskowego NATO padło 58,32 proc. głosów. Na Andreja Babisza głosowało 41,67 proc. Pavel dostał prawie milion głosów więcej, niż jego konkurent. Frekwencja wyniosła 70,25 procent.

– W tych wyborach zwyciężyły wartości, takie jak: prawda, godność, szacunek i pokora – mówił Petr Pavel po ogłoszeniu wyników.

Zwycięzcy pogratulował prezydent Andrzej Duda.

„Szanowny Panie Prezydencie, serdeczne gratulacje i pozdrowienia z Polski! Zapraszamy z wizytą do Warszawy!” – napisał szef państwa polskiego.  

Polska będzie drugim krajem, po Słowacji, który odwiedzi nowy czeski prezydent.

– To wskazuje na zacieśnianie naszych stosunków. Jest kilka przyjaznych gestów, przede wszystkim wygaszenie niepotrzebnego sporu w Turowie – mówił wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej, Marcin Horała.

A nasze dobre relacje są dziś bardzo ważne.

„Polsko-czeskie partnerstwo jest gwarantem bezpieczeństwa naszego regionu. Razem możemy wiele osiągnąć” – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

W drugiej turze generał Petr Pavel pokonał byłego premiera Andreja Babisza.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl