fot. PAP/Paweł Supernak

Min. R. Telus: Będą uproszczenia w ekoschematach. Gospodarstwo do 5 ha dostanie 225 euro za hektar

Płatność ryczałtowa dla gospodarstw do 5 ha wyniesie 225 euro/ha i zastąpi wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Dodał, że będzie ona przyznana na podstawie oświadczenia składanego w ARiMR od 1 do 31 sierpnia 2023 roku.

Ekoschematy to roczne płatne praktyki służące realizacji celów środowiskowych i klimatycznych.

„Rada Ministrów przyjęła moją propozycję, aby wprowadzić ryczałtowe wypłaty dla chętnych rolników, którzy mają do 5 ha (…). Są dwa warunki: jest to gospodarstwo, które złożyło wniosek w 2022 r. (…) i musi złożyć wniosek w 2023 roku. Te gospodarstwa dostaną ryczałt 225 euro do hektara” – poinformował minister Robert Telus.

Szef resortu rolnictwa wyjaśnił, że w gospodarstwach małych, szczególnie w województwach takich jak: małopolskie, podkarpackie, część lubelskiego czy świętokrzyskiego, rolnicy „w małej ilości korzystają z ekoschematów”. Poinformował, że tylko niecałe 20 proc. rolników z tych małych gospodarstw zgłosiło wykonanie takich praktyk, a to powoduje, że wielu rolników dostanie mniejsze dopłaty.

Płatność ryczałtowa zostanie przyznana na podstawie oświadczenia rolnika, które musi być złożone od 1 do 31 sierpnia w biurze powiatowym ARiMR – zaznaczył Robert Telus.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi, Krzysztof Ciecióra, doprecyzował, że takie rozwiązanie będzie obowiązywało tylko w 2023 r., a „co do przyszłości, będziemy to jeszcze rozstrzygać”. Kwota 225 euro/ha będzie zastępować wszystkie inne płatności – dodał.

Jak mówił, rolnicy posiadający gospodarstwo powyżej 5 ha mogliby się obawiać, że „ryczałtowcy” odbiorą część puli dopłat przeznczonej na ekoschematy.

„Mogą być spokojni, bo podjęliśmy decyzję, by dołożyć z budżetu krajowego do tej uzupełniającej płatności bezpośredniej 190 mln zł (na cały okres programowania WPR 2023-2027), w tym roku 70 mln euro” – powiedział.

„Oznacza to, że wszyscy beneficjenci dopłat bezpośrednich będą otrzymywali te stawki, na które się umówiliśmy. A umawialiśmy się z rolnikami na przebicie unijnej średniej płatności do hektara, a wszystko to wskazuje, że będzie znaczne przebicie średniej europejskiej dopłat do hektara” – wskazał Krzysztof Ciecióra.

Dopłaty do ekoschematów stanowią 25 proc. puli dopłat bezpośrednich.

Wiceminister mówił także o kolejnych zmianach w ekoschematach – m.in o odstąpieniu od warunku odnoszącego się do konieczności uzyskania minimalnej liczby punktów czy umożliwieniu łączenia na jednej powierzchni kilku praktyk.

Zmiany te muszą być jeszcze zatwierdzone przez Komisję Europejską. Polska wystąpiła z wnioskiem o zmiany w Planie Strategicznym WPR 20 czerwca br. Potrzebna będzie także zmiana krajowych przepisów – zaznaczył Robert Telus.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl