fot. pixabay.com

Inż. T. Adamska o nowelizacji prawa geologicznego i górniczego: Jest to ustawa wywłaszczeniowa

Najgroźniejszym zapisem w tych zmianach, które są w tej chwili wprowadzane, jest zapis liberalizujący i dający możliwość zatłaczania gazu do ziemi pod nogi mieszkańców w różnych miejscach Polski. (…) Nie będzie prawa zabudowy z samego faktu, że bierze się pod uwagę możliwość wycieku i wypłatę odszkodowań za wyciek dwutlenku węgla – powiedziała Teresa Adamska, inżynier inżynierii środowiska, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację prawa geologicznego i górniczego.

–  Ustawa prawo geologiczne i górnicze weszła w życie 1 stycznia 2012 roku. Jest ona bardzo szkodliwa dla społeczeństwa. Daje możliwość wywłaszczeń właścicieli nieruchomości. (…) To prawo jest tak skonstruowane, że stronami dla uzyskania koncesji na cokolwiek w Polsce jest tylko przedsiębiorca i odpowiedni organ w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, czyli Departament Koncesji. Samorządy – bez zmian, które teraz weszły – były zobligowane do wpisania wszystkich złóż odkrytych w ubiegłym wieku w swoje studia uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego – zauważyła inż. Teresa Adamska.

Wójt wydaje opinię, czy działalność górnicza na jego terenie jest możliwa do wykonywania tylko pod względem zgodności z planem miejscowym czy ze studium uwarunkowań.

Jeżeli wójt  musi wpisać to złoże, to nie może wydać negatywnej opinii. Ludzie, którzy żyją na tym złożu mają domy, gospodarstwa rolne, tymczasem dostają informację, że została udzielona koncesja, a ich gospodarstwo leży na terenie tej koncesji. Wtedy mogą tylko i wyłącznie dogadywać się z tym, który dostał koncesję, czyli z dużym przedsiębiorstwem i próbować od niego żądać odszkodowania czy wykupu fragmentu swojej ziemi – mówiła gość „Aktualności dnia”.

Pojawiają się pytania, ile ta ziemia jest warta oraz kto i jak ją wycenia.

Przedsiębiorca nie będzie zainteresowany wypłacaniem dużych odszkodowań, bo gdyby to był Skarb Państwa, który płaci odszkodowania, to byłaby konieczność powołania biegłych, którzy wycenią wartość danej nieruchomości. To w zakresie tych wywłaszczeń, dlatego mówimy o tym, że jest to ustawa wywłaszczeniowa – zaznaczyła inżynier inżynierii środowiska.

Najgroźniejszym zapisem w tych zmianach, które są w tej chwili wprowadzane, jest zapis liberalizujący i dający możliwość zatłaczania gazu do ziemi pod nogi mieszkańców w różnych miejscach Polski – mówiła inż. Teresa Adamska.

Zakłady nie będą musiały prowadzić badań na poszukiwanie i rozpoznawanie takich miejsc. Są one z góry wyznaczone przez Departament Koncesji i taki podmiot jak elektrownia, elektrociepłownia czy cementownia będzie występował tylko o udzielenie koncesji na zatłaczanie – podkreśliła.

Cały obszar na powierzchni, pod którym leży taki górotwór będzie obszarem objętym ochroną.

Nie będzie prawa zabudowy z samego faktu, że bierze się pod uwagę możliwość wycieku i wypłatę odszkodowań za wyciek dwutlenku węgla. Jeżeli to, co jest zatłoczone w ilości 2-3 metrów sześciennych znajdzie ujście przez jakikolwiek uskok, nawet drogą migracji wód na powierzchnię terenu, to wyobraźmy sobie, że nagle z tych 3 metrów sześciennych wydobywa się na powierzchnię 1000 metrów sześciennych dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla dusi i skaża wokół bardzo duże połacie ziemi – zauważyła gość Radia Maryja.

Kolejną niepokojącą zmianą, jest definicja tzw. złoża strategicznego.

Złoże strategiczne jest bardzo enigmatycznie zapisane w ustawie. Jest to złoże, które posiada walory dla wykorzystania gospodarczego, ewentualnie mogłoby służyć bezpieczeństwu państwa. W ustawie nie ma parametrów, które spełniać musi takie złoże, żeby mogło być uznane za strategiczne – powiedziała inżynier inżynierii środowiska.

Cała rozmowa z inż. Teresą Adamską dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl