fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. W. Buda: „Bezpieczny kredyt” nie wymaga wkładu własnego

„Bezpieczny kredyt” nie wymaga wkładu własnego, można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” – przypomniał w czwartek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

1 lipca wchodzi w życie ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza „bezpieczny kredyt” z dopłatą państwa i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa. Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania.

Część banków deklaruje, że będą gotowe z ofertą kredytów z dopłatą na początku lipca.

Kwota „bezpiecznego kredytu” nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo – jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

„Przewidzieliśmy możliwość udzielenia kredytu z prawem dopłat do rat również kredytobiorcom, którzy nie zgromadzili środków na wkład własny. Istnieje możliwość udzielenia gwarancji wkładu własnego poprzez połączenie z programem »Mieszkanie bez wkładu własnego«. Przyjęliśmy takie rozwiązanie, bo od początku naszym celem było maksymalne ułatwienie w dojściu do własności pierwszego domu jednorodzinnego lub mieszkania” – podkreślił minister rozwoju Waldemar Buda.

Resort wskazał, że zabezpieczenie kredytu gwarancją odbywać się będzie wraz z podpisaniem umowy „bezpiecznego kredytu 2 proc.”. Gwarancja obejmuje część kapitałową kredytu i może zastąpić konieczność wniesienia całości lub części wkładu. Łączna wysokość objętej gwarancją części „bezpiecznego kredytu” oraz wkładu własnego nie może być wyższa niż 200 tys. zł i nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 20 proc. całkowitej kwoty wydatków, w celu pokrycia których udzielany jest kredyt.

Gwarancja nie wymaga zabezpieczenia, a jej maksymalna kwota to 100 tys. zł. Przy jej udzielaniu pobierana jest z góry jednorazowa prowizja – 1 proc. kwoty gwarancji (maksymalnie 1 tys. zł). Wszystkie formalności związane z udzieleniem gwarancji i kredytu załatwiać się będzie w jednym miejscu, czyli w banku kredytującym.

Bank kredytujący oceni wniosek o kredyt razem z wnioskiem o gwarancję i podejmie decyzję kredytową. Po podjęciu decyzji o przyznaniu kredytu bank sporządzi umowę, której warunki będą uwzględniać przyjęcie zabezpieczenia w formie gwarancji BGK i w przypadku „bezpiecznego kredytu 2 proc.” możliwość korzystania z dopłat do rat kredytu – podało ministerstwo rozwoju.

„Bezpieczne kredyty 2 proc.” będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl