fot. PAP/Andrzej Grygiel

Min. M. Jarosińska-Jedynak: Spodziewamy się 2 tys. wniosków do KPO z województw

Otrzymaliśmy z ministerstw ok. 2 tys. propozycji do założeń Krajowego Planu Odbudowy; spodziewamy się podobnej liczby wniosków od marszałków województw – powiedziała w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W Katowicach rozpoczęła się dziś dwunasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wydarzenie odbywa się w formie hybrydowej, czyli zarówno stacjonarnie w katowickim centrum kongresowym, jak i online.

Podczas sesji inauguracyjnej Kongresu minister funduszy była m.in. pytana, co będzie najważniejsze w kontekście wdrażania europejskiego Zielonego Ładu dla polskich przedsiębiorców i w jaki sposób polski rząd chce pomóc przedsiębiorcom w odnalezieniu się w tej rzeczywistości.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że główne wyzwania gospodarcze formułuje Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, obecnie – wobec zmian związanych z pandemią koronawirusa – wymagająca przebudowy. Według minister chodzi przede wszystkim o znalezienie projektów, które w obecnej rzeczywistości mogą najszybciej i najlepiej odbudowywać gospodarkę.

W kontekście wyzwań związanych z finansowaniem wdrażania Zielonego Ładu czy cyfrowego rozwoju Jarosińska-Jedynak wyraziła zadowolenie z utworzenia nowego funduszu związanego z odbudową gospodarki.

„W tym momencie – jako ministerstwo funduszy – pracujemy nad Krajowym Planem Odbudowy, czyli dokumentem niezbędnym do tego, aby uzyskać wsparcie w ramach tych środków. Z poszczególnych ministerstw, jak zapytaliśmy o strategiczne projekty w różnych obszarach: środowiskowych, przedsiębiorczości, energetyki, cyfryzacji, infrastruktury, wpłynęło ok. 2 tys. projektów pomysłów, przedsięwzięć” – przypomniała szefowa MFiPR.

„Czekamy na projekty, zgłoszenia od marszałków województw; spodziewamy się podobnej liczby” – zaakcentowała Jarosińska-Jedynak.

„Są to projekty, które będą stanowiły i stanowią odpowiedź na te nowe wyzwania związane z kryzysem: właśnie na potrzeby przedsiębiorczości, pobudzenia gospodarki” – dodała.

„Działamy w tych obszarach, które zostały wskazane, czyli mówimy o ochronie zdrowia, o przedsiębiorczości, o inwestycjach, które będą kołem zamachowym do pobudzenia gospodarki” – zadeklarowała minister.

„Oczywiście pamiętamy o Zielonym Ładzie. Jest to przede wszystkim dobre podejście do rozwoju gospodarki, bo widzimy, że jest ono bardzo strategiczne, zrównoważone i kompleksowe – ale z jednej strony są to ogromne możliwości, ale też wyzwania, szczególnie wyzwania społeczno-ekonomiczne” – zastrzegła, wspominając przy tym m.in. możliwościach, które powinien dać Fundusz Sprawiedliwej Transformacji.

W kontekście dyskusji nad Zielonym Ładem Jarosińska-Jedynak przypomniała o polskim postulacie dotyczącym infrastruktury gazowej.

„Ponieważ Polska apeluje o to, że każdy kraj członkowski jest inny, każdy w dochodzeniu do neutralności klimatycznej ma inny punkt startowy, nasz specyficzny miks energetyczny powoduje, że potrzebujemy paliwa przejściowego” – zaznaczyła.

„Potrzebujemy pomostu pomiędzy paliwami kopalnymi, a dojściem do odnawialnych źródeł energii, do przechodzenia na neutralność; mówimy o infrastrukturze gazowej, która również później może być wykorzystywana do przesyłu wodoru – to jest punkt, na który bardzo mocno stawiamy w dyskusjach, aby fundusze europejskie mogły być wykorzystane na tego typu inwestycje” – wyjaśniła.

Uznała również, że choć pandemia przyniosła wiele szkód, pokazała też niektóre korzyści wcześniej podjętych działań – m.in. w zakresie cyfryzacji.

„Musimy szukać i poszukujemy obszarów, gdzie cyfrowa transformacja powinna się odnaleźć: mówimy przede wszystkim o ucyfrowieniu przemysłu, rolnictwa, o innowacyjnych technologiach, które mogą być zastosowane w różnych branżach (…)” – podkreśliła Jarosińska-Jedynak.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl