Nowe „obywatelskie” podmioty Platformy Obywatelskiej

Działacze i samorządowcy powiązani z PO tworzą kolejne podmioty, które nazywają obywatelskimi. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że w Gdańsku powstało stowarzyszenie „Samorządy dla Polski”. Ma ono realizować 21 postulatów.

Mowa m.in. o dążeniu do zapewnienia samorządom pełnej samodzielności prawnej, organizacyjnej, majątkowej i finansowej. Działacze chcą ponadto wzmacniać – jak to określono – poszanowanie zasad demokracji oraz przeciwdziałanie propagandzie w mediach publicznych.

W skład rady organizacji weszli m.in. włodarz stolicy powiązany z KO, a także inni politycy PO, jak prezydenci Łodzi, Sopotu, Poznania, Gdańska, czy Wrocławia.

Chodzi o monopolizację różnych oddolnych grup, które widzą, że PO to partia bez przyszłości. Tak działania polityków KO ocenił politolog prof. Mieczysław Ryba.

– Cele są proste. To znaczy aranżować jakieś ruchy społeczne np. samorządowe, które – tak jak wiemy – są nie tylko samorządowymi, co partyjnymi ruchami Platformy w obszarze władzy samorządowej, tam gdzie ją mają, po to, żeby gasić jakieś inne inicjatywy, które mogłyby Platformie zagrozić. Przypomnijmy, że ciągle jest na horyzoncie Hołownia i elektorat, który jest zmęczony partyjniactwem Platformy. Taką samą funkcję miałaby spełniać Nowa Solidarność, która miałaby przede wszystkim zastopować Hołownię i blokować jego ruch społeczny, który tworzy. Tak naprawdę to nie jest nic innego, jak pewne taktyczne ruchy Platformy – powiedział prof. Mieczysław Ryba.

Za kilka tygodni ma też nastąpić inauguracja kolejnego ruchu Nowa Solidarność, który ma być obywatelski, a jego twarzą jest polityk PO Rafał Trzaskowski.

Z kolei w styczniu przyszłego roku Platforma Obywatelska najprawdopodobniej przyjmie nową deklarację ideowo-programową. Okazją będą obchody 20-lecia istnienia partii. Zapowiedział to poseł PO Sławomir Neumann.

RIRM

drukuj