fot. PAP/Rafał Guz

Gdańsk: Trwa ogólnopolska konferencja naukowa IPN poświęcona „Solidarności” lat 1980-1981

W Gdańsku rozpoczęła się ogólnopolska konferencja naukowa Instytutu Pamięci Narodowej poświęcona „Solidarności” lat 1980-1981. Wydarzenie pt. „Pierwsza Solidarność. Geneza, organizacja, konteksty” odbywa się w czterdziestolecie Sierpnia’80 i powstania zróżnicowanego oraz żywiołowego ruchu sprzeciwu wobec komunistycznej władzy.

Rzecznik IPN w Gdańsku Jan Hlebowicz podkreślił, że w konferencji wezmą udział naukowcy z kraju i zagranicy.

–  Minęło już 40 lat od powstania tego bezprecedensowego w skali świata ruchu społecznego, co daje nowe możliwości badawczo-interpretacyjne. My podczas tej konferencji IPN to wyzwanie podejmujemy. Naukowcy z całej Polski i z zagranicy dyskutują wokół tego tematu w różnych kontekstach: międzynarodowym, struktur „Solidarności”, genezy powstania tego ruchu, ale również tego, jak idea solidarnościowa zmieniała się, funkcjonowała na przestrzeni lat do roku 1990 w kontekście przemiany ustrojowej aż po współczesność – powiedział Jan Hlebowicz.

Konferencja poświęcona „Solidarności” lat 1980-81 potrwa do piątku. Organizowana jest w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Opozycja i opór społeczny w Polsce 1956–1989”. Obrady można będzie śledzić za pośrednictwem IPNtv.

Konferencji będzie towarzyszyła debata Klubu Jagiellońskiego pt. „Jeden drugiego brzemiona noście (…) – czy stać nas na podjęcie trudu solidarności międzypokoleniowej?”.

RIRM

drukuj