Gdańskie szpitale przekształcone w spółkę prawa handlowego

Decyzja została podjęta. Szpitale na gdańskiej Zaspie i w Wejherowie będą przekształcone w spółkę prawa handlowego. To wynik polityki zarządu województwa Pomorskiego.

Przez 15 lat Szpitalem Specjalistycznym w Gdańsku-Zaspie zarządzała Krystyna Grzenia. Jednak 12 września, mimo wsparcia personelu, dyrektor  została odwołana przez Zarząd Województwa Pomorskiego. Oficjalnym powodem była utrata zaufania i odmienna wizja kierowania placówką.

W powszechnej opinii skutecznie walcząca o dobro pacjentów Krystyna Grzenia sprzeciwiała się przekształceniu szpitala w spółkę prawa handlowego, i właśnie o tę odmienną wizję chodziło. Władze województwa, wywodzące się z koalicji PO-PSL, dążyły do przekształcenia placówki. Teraz losy szpitala zostały przesądzone.

Chcemy wprowadzić do szpitala zarządzanie na zasadach spółki prawa handlowego – powiedziała Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek Województwa Pomorskiego.

Przeciwna przekształceniom jest opozycja. Radny PiS Marian Szajna podkreślił,  że taki krok to już prosta droga do prywatyzacji placówek.

– My tę komercjalizację traktujemy jako pierwszy krok do prywatyzacji i do generowania zysków – stwierdził Marian Szajna, radny PiS Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Do tej pory Zarząd Województwa Pomorskiego przekształcił w spółki prawa handlowego 7 podległych sobie ośrodków. Do końca roku taki scenariusz czeka kolejne 3 placówki.

TV Trwam News 

drukuj