[TYLKO U NAS] M. Jarosińska-Jedynak: Program Dostępność Plus to pierwsze kompleksowe ujęcie tematyki dostępności w Polsce. Jego celem jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr i usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach

Myślimy o osobach z niepełnosprawnościami, o seniorach, ale również o każdym, który czasowo boryka się z jakąś niepełnosprawnością. Koncentrujemy się na tym, aby dostosować przestrzeń publiczną, architekturę, transport i produkty do wymagań wszystkich obywateli – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak, w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam.

Wiceminister wskazała, że wartość inwestycji, które przyczyniają się do realizacji programu Dostępność Plus, wyniesie około 23 miliardów złotych w latach 2018 – 2025.

– Źródłami finansowania programu są przede wszystkim Fundusze Europejskie, Fundusze Norweskie, ale również krajowe środki publiczne takie jak budżet państwa, środki jednostek samorządu terytorialnego czy środki, które są do dyspozycji Krajowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. (…) Jest to program dla wszystkich – dla matki poruszającej się z wózkiem dziecięcym, dla osoby, która ciągnie ze sobą bądź za sobą duży bagaż, ale przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami – podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Program Dostępność Plus – jak wskazała wiceminister – wymaga czasu i jest zaplanowany na wiele lat.

– Ponieważ dotyka wielu sfer życia obywateli, jest programem kompleksowym, na który potrzeba czasu do realizacji. Nie generuje nowych kosztów, ponieważ udoskonala zaplanowane już inwestycje, a co najważniejsze, jest to program, który powstał z  udziałem środowiska osób z niepełnosprawnością – powiedziała gość programu.

Jak wskazała wiceminister funduszy i polityki regionalnej, program dotyka takie sfery jak architektura, transport, edukacja, służba zdrowia, cyfryzacja, ale również wszelkiego rodzaju usługi publiczne, które są świadczone dla obywateli. Dodała, że dotychczasowe efekty warto ocenić w perspektywie długofalowej.

– Efekty mniej lub bardziej widoczne to na pewno 73 inwestycje w budynkach mieszkalnych, w budynkach użyteczności publicznej, które znoszą bariery. Mowa tu o windach, podjazdach, schodołazach. To również 40 oddanych do użytku wagonów „COMBO”, które są w pełni dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami. To  również granty na poprawę dostępności dla szkół podstawowych. (…) Zmieniamy również szpitale, placówki podstawowej opieki zdrowotnej, tak aby były one dostępne. Także chociażby usługa indywidualnego transportu „door to door”, która jest realizowana już w 149 jednostkach samorządu terytorialnego w całej Polsce – wymieniła wiceminister.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak przypomniała, że w każdej instytucji publicznej, w każdym urzędzie działa stanowisko koordynatora dostępności.

– Są to osoby, które pomagają osobom o różnych potrzebach. (…) Jednak dalej musimy inwestować w szkolenia. Przede wszystkim musimy budować świadomości potrzeb. (…) Szkolenia, budowanie wiedzy są bardzo potrzebne. Dlatego urzędnicy muszą poznać zasady stosowania prostego języka, tak aby pisma, które są kierowane, były dla każdego zrozumiałe i przejrzyste – podkreśliła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Małgorzata Jarosińska-Jedynak wskazała również podczas „Rozmów niedokończonych”, jaka jest perspektywa programu Dostępność Plus na kolejne lata.

– Chcemy, aby fundusze europejskie w tej nowej perspektywie 2021 – 2027 były mocno naznaczone dostępnością, aby te środki, które są inwestowane w różnego rodzaju infrastrukturę drogową, komunikacyjną, jakie są przekazywane przedsiębiorcom, były mocno naznaczone kwestiami dostępności. Tak, by projektowanie uniwersalne (…) było w pełni dostępne i dostosowane do potrzeb – powiedziała gość programu.

Wiceminister podkreśliła, że tworzone są poradniki, wytyczne dla instytucji wdrażające Fundusze Europejskie. Mają one pomóc  wydatkować środki w zgodzie z założeniami dostępności. Wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej dodała również, że wytyczne mają w jak największym stopniu pomóc upowszechniać wypracowane standardy dostępności na poziomie regionalnym, lokalnym.

– Liczymy, że konsekwentne stosowanie wzorców dobrych rozwiązań ze wszystkich województw będzie miało przełożenie na późniejszą realizację projektów – zaakcentowała wiceminister.

https://twitter.com/MFIPR_GOV_PL/status/1501611899405930500?s=20&t=81q1EHDiVIEoh7FtvDP1vw

Obywatele mają również prawo do składania skargi na brak dostępności. Gość TV Trwam zaznaczyła, że dzięki temu stopniowo będzie się poprawiać poziom dostępności podmiotów publicznych w Polsce.

– Ideą postępowania skargowego jest przede wszystkim stworzenie skutecznej ścieżki zgłaszania przez obywateli barier, które utrudniają samodzielność i funkcjonowanie na równi z innymi w przestrzeni publicznej. (…) Postępowanie skargowe składa się z kilku elementów: z informowania, wnioskowania, a dopiero finalnie skarżenia, w związku z brakiem dostępności. To stwarza realne szanse, aby poszukać kompromisu i wypracować rozwiązania, dzięki którym urzędy i instytucje publiczne będą bardziej otwarte na osoby o szczególnych potrzebach – podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl