fot. PAP/Marian Zubrzycki

Min. J. Cieszyński: Zachęcam do tego, żeby zastrzec numer PESEL

Zachęcam wszystkich do tego, żeby nie czekać i zastrzec numer PESEL. Jeżeli to zrobimy, to od 1 czerwca jakakolwiek zawarta na nasze dane umowa kredytowa będzie nieważna. Myślę, że to jest bardzo dobra ochrona, która sprawi, że nawet jeżeli padlibyśmy ofiarą cyberprzestępcy i ktoś wyłudziłby nasze dane, to nie mógłby ich użyć w sposób efektywny – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister cyfryzacji, Janusz Cieszyński.

Od 17 listopada można elektronicznie zastrzec numer PESEL. Zapewni to lepszą ochronę przed wyłudzaniem danych. Na razie nie ma jeszcze obowiązku respektowania tego rozwiązania przez wszystkie instytucje (przede wszystkim banki).

– Ten obowiązek wchodzi od 1 czerwca. Niemniej jednak zachęcam wszystkich do tego, żeby nie czekać, zastrzec numer PESEL na zapas dlatego, że wiemy, iż w miesiącach do 1 czerwca kolejne instytucje finansowe będą dołączały do tego systemu ­– zwrócił uwagę Janusz Cieszyński.

Pierwsze banki mają wejść do systemu już na początku przyszłego roku.

Swój numer PESEL można zastrzec w serwisie [mObywatel.gov.pl] lub w urzędzie gminy. Od połowy grudnia będzie można to też zrobić za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel.

– Jeżeli to zrobimy, to od 1 czerwca jakakolwiek zawarta na nasze dane umowa kredytowa będzie nieważna. Myślę, że to jest bardzo dobra ochrona, która sprawi, że nawet jeżeli padlibyśmy ofiarą cyberprzestępcy i ktoś wyłudziłby nasze dane, to nie mógłby ich użyć w sposób efektywny – zwrócił uwagę minister.

Cyberprzestępcy czyhają nie tylko na aktywnych użytkowników cyberprzestrzeni. Ich ofiarą paść mogą także ci ludzie (zwłaszcza starsi), którzy nie mają styczności z najnowszymi technologiami. Chodzi przede wszystkim o metodę oszustwa „na wnuczka” i jej pochodne, jak metoda „na policjanta”.

– Ta metoda przenosi się, razem z całym życiem społecznym i gospodarczym, do świata wirtualnego. Co to oznacza? To oznacza, że cyberprzestępca może skontaktować się ze starszą osobą, wyłudzić od niej podstępnie dane osobowe i wykorzystać te dane np. do zawarcia umowy kredytu – podkreślił szef resortu cyfryzacji.

Dlatego z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL powinni skorzystać również seniorzy.

Rozwiązanie jest nowatorskie. Janusz Cieszyński stwierdził, że Polska jest w absolutnej czołówce pod względem wdrażania tego typu usług.

– Polskie usługi cyfrowe sprawdzają się bardzo dobrze, Polacy bardzo je lubią, chętnie z nich korzystają. Myślę, że to jest powód do dumy – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Decyzja o elektronicznym zastrzeżeniu numeru PESEL jest dobrowolna. Nie ma żadnego obowiązku, aby to zrobić, ani nie będzie on zastrzegany automatycznie.

Całość rozmowy z ministrem Januszem Cieszyńskim w „Aktualnościach dnia” jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl