fot. PAP/Łukasz Gągulski

[TYLKO U NAS] J. Cieszyński: Polska w obszarze cyfryzacji potrafi wyprzedzić zamożniejszych

Jest wiele rozwiązań w obszarze cyfryzacji, którymi możemy się pochwalić. Kiedy byliśmy w przededniu wdrożenia e-recepty, kanclerz Angela Merkel podczas jednego ze spotkań powiedziała, że Niemcy wciąż nie mogą sobie z tym poradzić. To dobrze pokazuje, że jesteśmy w stanie wyprzedzić zamożniejszych. Co więcej, prawdopodobnie będziemy największym krajem Unii Europejskiej, który daje możliwość posługiwania się we wszystkich sytuacjach życiowych dowodem w telefonie komórkowym. Jesteśmy tam, gdzie są liderzy – powiedział Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na antenie Radia Maryja w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia”.

Już w czterech państwach obowiązuje całkowity zakaz używania aplikacji TikTok. To platforma społecznościowa, która daje użytkownikom możliwość oglądania i tworzenia krótkich materiałów wideo. Jak się jednak okazuje, chińska aplikacja jest wykorzystywana do gromadzenia danych, dlatego Stany Zjednoczone chcą wprowadzić całkowity zakaz jej użytkowania. Odpowiednie kroki podjęła także Komisja Europejska, która nakazała swoim pracownikom usunięcie TikToka z urządzeń służbowych [czytaj więcej]

– Przede wszystkim powinniśmy mówić tutaj o działaniach, które mają podłoże polityczne. Kiedy chcemy powiedzieć, że coś jest potencjalnie niebezpieczne, powinniśmy mieć bardzo dobre dowody, aby tak twierdzić. Wyrażając opinię nt. rzeczy, z której korzystają obywatele, państwo zawsze musi w sposób rzetelny i uczciwy przedstawiać argumentację. Jeżeli utracimy wiarygodność społeczeństwa, odzyskanie jej może być niemożliwe. Dlatego patrzymy na to ze spokojem, analizujemy wszystkie doniesienia – poinformował Janusz Cieszyński.

Gość Radia Maryja zwrócił przy tym uwagę na treść komunikatu, jaki przedstawiła Komisja Europejska w sprawie TikToka.

– Decyzja dotyczy telefonów służbowych. Każdy, kto pracuje w większej firmie, jest przyzwyczajony do tego, że nie mamy takiej samej swobody dysponowania urządzeniem firmowym, jak w przypadku urządzeń prywatnych. W tym upatrywałbym powodów decyzji. Może mieć to także związek z rosnącą popularnością aplikacji – mówił.

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów został także zapytany o to, jak wygląda sytuacja cyfryzacji w Polsce w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej.

– Jest wiele rozwiązań, którymi możemy się pochwalić. Kiedy pracowałem w Ministerstwie Zdrowia, podczas polsko-niemieckich konsultacji rządowych doszło do rozmowy m.in. między kanclerz Angelą Merkel a ministrem Łukaszem Szumowskim. Wtedy polski szef resortu zdrowia powiedział o wdrażaniu e-recepty. Ówczesna kanclerz spojrzała groźnym wzrokiem na swojego ministra zdrowia i powiedziała, że Niemcy wciąż nie mogą sobie z tym poradzić. To dobrze pokazuje, iż jesteśmy w stanie wyprzedzić zamożniejszych. Przejawem naszej działalności w tym obszarze jest ustawa o aplikacji mObywatel. Prawdopodobnie będziemy największym krajem Unii Europejskiej, który daje możliwość posługiwania się we wszystkich sytuacjach życiowych dowodem w telefonie komórkowym – wskazał Janusz Cieszyński.

– Jesteśmy tam, gdzie są liderzy. Idziemy we właściwą stronę (…). Chcemy, żeby Polska funkcjonowała według paradygmatu, że każdy, kto chce załatwić swoją sprawę poprzez korzystanie z telefonu komórkowego, będzie mógł to zrobić – dodał polityk.

Cała rozmowa z Januszem Cieszyńskim dostępna jest do odsłuchania [w tym miejscu].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl