fot. PAP/Tytus Żmijewski

Ks. prof. P. Bortkiewicz TChr: Szacuje się, że w Polsce zamrożonych jest już 120 tys. zarodków. Nawet spośród tych, które zyskały szanse implementowania, większość z nich ginie. Skuteczność zabiegów in vitro w 2020 roku wyniosła 38 procent

W ramach procedury in vitro tworzy się z reguły sześć zarodków, z których tylko cztery rozwijają się prawidłowo. Do ciała matki transferuje się tylko jeden albo dwa, a reszta zostaje zamrożona. Szacuje się, że w Polsce zamrożonych jest już 120 tysięcy zarodków. Nawet spośród tych zarodków, które zyskały szanse implementowania, większość z nich ginie. Skuteczność zabiegów in vitro w 2020 roku wyniosła 38 procent. To wszystko są fakty potwierdzone badaniami naukowymi, które są, były przynajmniej do tej pory, oficjalnie publikowane w sprawozdaniach Ministerstwa Zdrowiawskazał ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, bioetyk, wykładowca akademicki, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna”, wyemitowanym w Radiu Maryja i TV Trwam.

W związku ze zmianą obozu rządzącego w Polsce w ostatnich tygodniach powrócił temat tzw. aborcji oraz in vitro. Koalicja rządząca opowiada się za zabijaniem dzieci, a także rzekomą pomocą rodzicom, którzy mają problem z poczęciem dziecka. Kościół katolicki sprzeciwia się tzw. aborcji, tłumaczy także, iż osoby zabijające nienarodzone dzieci dokonują zerwania więzi z Kościołem, a w konsekwencji wykluczenia z niego.

Od kilku tygodni przypominamy sobie fragmenty nauczania magisterium Kościoła wyrażone w Katechizmie Kościoła Katolickiego, encyklikach, dokumentach Kongregacji Nauki Wiary. W ten sposób przypominamy sobie teksty o absolutnym złu tzw. aborcji, o jej bezwarunkowej niedopuszczalności, o odpowiedzialności rozłożonej na różne osoby, które podejmując formalną współpracę w dziele aborcji, dokonują tym samym zerwania więzi z Kościołem, aż po proces wykluczenia się z Kościoła – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

Kościół katolicki jest świadomy cierpienia, które wiąże się z bezpłodnością, dlatego popiera wszystkie badania i techniki walki z niepłodnością, które są zgodne z normami moralnymi.

Kościół jest świadom cierpienia, które wiąże się z bezpłodnością małżeńską. W Katechizmie Kościoła Katolickiego w numerze 2374 zostało napisane, że bezpłodność sprawia małżonkom wiele cierpienia. „Cóż, chcesz mi dać? Pytał Abram Boga. Skoro zbliżam się do kresu mego życia, nie mając potomka, spraw, bym miała dzieci, bo inaczej przyjdzie mi umrzeć, wołała Rachela do swego męża Jakuba”, dlatego Kościół oczywiście popierał, popiera i będzie popierać wszystkie badania, które zachowują istotne normy etyczne obrony życia i godności człowieka, które służą i będą służyły leczeniu bezpłodności – akcentował bioetyk.

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr wyjaśnił, na czym polega procedura in vitro oraz jaka jest jej skuteczność.

W ramach procedury in vitro tworzy się z reguły sześć zarodków, z których tylko cztery rozwijają się prawidłowo. Do ciała matki transferuje się tylko jeden albo dwa, a reszta zostaje zamrożona. Szacuje się, że w Polsce zamrożonych jest już 120 tysięcy zarodków. Nawet spośród tych zarodków, które zyskały szanse implementowania, większość z nich ginie. Skuteczność zabiegów in vitro w 2020 roku wyniosła 38 procent. To wszystko są fakty potwierdzone badaniami naukowymi, które są, były przynajmniej do tej pory, oficjalnie publikowane w sprawozdaniach Ministerstwa Zdrowia oznajmił wykładowca akademicki.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl