fot. PAP/Tytus Żmijewski

Ks. bp T. Bronakowski w TV Trwam: Pierwsza Komunia Święta jest wielką łaską, ale też wielkim zadaniem

Kościół w Polsce w trosce o zdrowie duszy i ciała młodych wspiera ich na różne sposoby, aby zachowały konieczną w tym okresie abstynencję. Od kilkudziesięciu lat w naszych parafiach istnieje praktyka przyjmowania od dzieci pierwszokomunijnych przyrzeczeń abstynenckich, a od ich rodziców zobowiązań, że na przyjęciu nie będzie alkoholu i zatroszczą się o wychowanie dzieci w cnocie trzeźwości. Do tej praktyki Episkopat Polski usilnie zachęca księży proboszczów i katechetów w specjalnym dokumencie pod nazwą „Wytyczne Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej” – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie TV Trwam.

Maj to czas Pierwszych Komunii Świętych. To wydarzenie stanowi wielkie wyzwanie dla rodzin i całych parafii. Istotne jest dobre, wcześniejsze przygotowanie duchowe dzieci i rodziców, jak również odpowiedni sposób przeżycia uroczystości w kościele i podczas świątecznego rodzinnego przyjęcia.

Św. Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Polski w 1997 r. spotkał się z dziećmi pierwszokomunijnymi i powiedział im, że Pierwsza Komunia Święta  jest wielką łaską, ale też wielkim zadaniem – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

W tym zadaniu, które jest pięknym streszczeniem drogi świętości, dzieciom muszą pomagać dorośli – zwrócił uwagę duchowny.

Muszą pomagać rodzice, wychowawcy, katecheci i kapłani. Pomagać nie tylko słowem, ale przede wszystkim dobrym przykładem, żeby dzieci nie czyniły tego, co złe. Odpowiedzialni dorośli powinni stworzyć dzieciom takie warunki życia, aby były bezpieczne, by doświadczyły prawdziwej miłości. Powinni stawiać dzieciom mądre wymagania, uczyć wybierać to, co dla nich dobre, ukazywać im piękno wiary i konieczność życia według chrześcijańskich wartości – mówił.

Jednym z największych niebezpieczeństw dla dzieci i młodzieży jest sięganie po alkohol i inne środki psychoaktywne.

Ma to negatywy wpływ na całe ich dalsze życie we wszystkich sferach. Stąd prawo bezwzględnie zabrania używania przez dzieci i młodzież alkoholu aż do osiągnięcia pełnoletności – przypomniał przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP.

Kościół w Polsce w trosce o zdrowie duszy i ciała młodych wspiera ich na różne sposoby, aby zachowały konieczną w tym okresie abstynencję – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Od kilkudziesięciu lat w naszych parafiach istnieje praktyka przyjmowania od dzieci pierwszokomunijnych przyrzeczeń abstynenckich, a od ich rodziców zobowiązań, że na przyjęciu nie będzie alkoholu i zatroszczą się o wychowanie dzieci w cnocie trzeźwości. Do tej praktyki Episkopat Polski usilnie zachęca księży proboszczów i katechetów w specjalnym dokumencie pod nazwą „Wytyczne Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej”. W dokumencie podkreślona jest konieczność uznania przyrzeczeń abstynenckich za życiową wartość. Ich przestrzeganie przyczynia się do prawidłowego rozwoju biologicznego, psychicznego, społecznego oraz religijno-moralnego – zwrócił uwagę felietonista.

Musimy być konsekwentni i odważni w wychowaniu dzieci i młodzieży w cnocie trzeźwości.

Pojawiają się głosy podważające sens składania przyrzeczeń abstynenckich przez dzieci. Zdarza się nawet, że niektóre parafie rezygnują z tej sprawdzonej praktyki, która jest wsparciem koniecznej dziecięcej abstynencji. Jest również niezwykle ważnym środkiem do systematycznej pracy dziecka nad sobą – podsumował Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl