Trwają rozmowy nt. dostarczania przez Polskę ropy do Niemiec
Rząd zastrzega, że nie będzie podejmował działań korzystnych dla Rosji i jej podmiotów gospodarczych. Dostarczając ropę do Niemiec, chce znaleźć rozwiązanie, jeśli chodzi o pozbycie się spółek rosyjskich z akcjonariatu spółek niemieckich.
Władimir Putin, by mieć czym szantażować Europę, od dawna starał się uzależniać ją od surowców energetycznych z Rosji. Jednym z głównych kierunków dla gazu ze Wschodu stały się Niemcy. Rezygnując z atomu i węgla, chciały budować swoją przyszłość w oparciu o Nord Stream 2. Polska była mądra przed szkodą i gdy na Kremlu zapadła decyzja o wstrzymaniu dostaw, byliśmy blisko uruchomienia gazociągu Baltic Pipe. Konsekwentnie zakupy ropy w Rosji ograniczał też Orlen.
– Jesteśmy w stanie zabezpieczyć dostawy do Polskich rafinerii (…) i dostawy paliw do Polaków – zadeklarował wiceminister klimatu i środowiska, Adam Guibourgé-Czetwertyński, na terenie gdańskiego Naftoportu.
Wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński w #Naftoport #Gdańsk: Nasza niezależność energetyczna jest możliwa https://t.co/bP4FNQB1HV dzięki podwojeniu zdolności magazynowych w gdańskim naftoporcie. pic.twitter.com/cidhQIwMJg
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) May 12, 2023
Polityk przypomniał, że ma to strategiczne znaczenie z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Zwrócił uwagę na inwestycje podjęte na rzecz rozbudowy magazynów w porcie, co pozwala zabezpieczyć dostawy do rafinerii w Polsce oraz sprzyja współpracy z Niemcami.
– Z punktu widzenia polskiego rządu kluczowym dla znalezienia długotrwałego rozwiązania, jeśli chodzi o dostawy ropy do niemieckich rafinerii, (…) jest to, żeby pozbyć się obecności rosyjskich spółek z akcjonariatu rafinerii niemieckich – podkreślił wiceszef resortu klimatu i środowiska.
https://twitter.com/MKiS_GOV_PL/status/1656984525954482176?s=20
Polska chce uniknąć działań, które mogłyby być korzystne dla Rosji. W Gdańsku wiceministrowi klimatu towarzyszył przedstawiciel rządu Niemiec.
– Jestem tu, żebyśmy dalej intensyfikowali naszą współpracę – oznajmił niemiecki sekretarz stanu ds. gospodarczych i działań na rzecz klimatu, Michael Kellner.
Z pomocy gdańskiego Naftoportu w zapewnieniu dostaw ropy korzysta niemiecka rafineria Schwedt.
TV Trwam News