fot. PAP/Paweł Supernak

A. Merkel: Niemcy jednoznacznie stoją na stanowisku, że ponoszą winę za Holokaust

Niemcy jednoznacznie stoją na stanowisku, że to one ponoszą winę za Holokaust – powiedziała w piątek w Berlinie kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

„Zależy nam, aby społeczeństwa były w ciągłym kontakcie, aby współpraca polsko-niemiecka się rozwijała” – powiedziała Angela Merkel, dodając, że chodzi o intensywniejszą wymianę młodzieży, ale także ożywienie Trójkąta Weimarskiego.

Za istotne, uznała, aby młodzież z Niemiec i Polski odwiedzała miejsca pamięci takie jak Krzyżowa i Auschwitz. Chodzi o to – dodała – by młodzi dowiadywali się więcej o historii i zobaczyli, jak naprawdę było, poznawali prawdę historyczną. Podkreśliła, że Niemcy jednoznacznie stoją na stanowisku, że ponoszą winę za Holokaust.

Zaprosiłem kanclerz Niemiec Angelę Merkel na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – poinformował natomiast Mateusz Morawiecki.

„To dla nas wyjątkowo istotny moment” – podkreślił szef polskiego rządu.

„Rozmawialiśmy również o tym, żeby pięknie uczcić polskie 100-lecie odzyskania niepodległości. Zaprosiłem panią kanclerz do Polski, to dla nas wyjątkowo istotny moment i cieszymy się, że się tak rozwija współpraca polsko-niemiecka. Pozytywnie, w wielu obszarach” – mówił Mateusz Morawiecki.

Więcej wkrótce…

PAP/RIRM

drukuj