Niemcy. 40 mln euro na odszkodowania po zamieszkach w Hamburgu

Rząd Niemiec i władze Berlina chcą przeznaczyć 40 mln euro na pokrycie szkód powstałych podczas zamieszek wywołanych przez skrajną lewicę i chuliganów przy okazji szczytu G20. Fundusz ma być przeznaczony tylko na pokrycie strat osób i firm nieubezpieczonych.

Izba Handlu w Hamburgu domaga się natomiast pokrycia wszystkich strat przez państwo, bez obciążania kosztami ubezpieczycieli.

„Politycy zaprosili przywódców G20 do hanzeatyckiego miasta i to oni odpowiadają za skutki tej decyzji” – powiedział prezes hamburskiej Izby Tobias Bergmann.

„Kto zaprasza orkiestrę, ten musi za nią zapłacić” – powiedział.

Jego zdaniem obiecana suma jest zbyt mała. Jak wyjaśnił, szkody nie ograniczają się do wybitych szyb i zniszczonych wystaw, lecz obejmują także niższe obroty czy wydatki na ochronę sklepów i ich zabezpieczenie.

Dotychczas do policji wpłynęło 230 wniosków odszkodowawczych. Firmy ubezpieczeniowe oszacowały wysokość strat objętych ubezpieczeniem na 12 mln euro, jednak jest to tylko niewielka część szkód.

Podczas zamieszek w czasie obrad przywódców G20 na początku lipca w Hamburgu skrajnie lewicowi ekstremiści z Niemiec i zagranicy podpalili kilkadziesiąt samochodów i zdemolowali wiele sklepów oraz innych lokali użyteczności publicznej. W nocy z 7 na 8 lipca w jednej z dzielnic Hamburga doszło do walk ulicznych. W starciach z agresywnymi demonstrantami obrażenia odniosło ponad 500 policjantów. W czasie demonstracji zatrzymano 186 osób, w tym 54 cudzoziemców. Areszt prewencyjny zastosowano natomiast wobec 228 osób.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl