[TYLKO U NAS] A. Kwiatkowski: Silna Polonia, to Polonia, która może Polsce pomagać i ją wspierać

Takie spotkania, jak np. w amerykańskiej Częstochowie, gdzie co roku spotyka się Rodzina Radia Maryja, budują pozycję naszych rodaków za granicą, a tym samym pozycję Polski – zaznaczył Adam Kwiatkowski podczas dzisiejszych „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja i TV Trwam. Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP wskazał, że silna Polonia, to Polonia, która może Polsce pomagać i ją wspierać.

Na świecie rozsianych jest około 20 mln naszych rodaków – tych, którzy pamiętają o swoich korzeniach i stanowczo mówią, że są Polakami. W wielu miejscach na świecie Polacy to trzecia, druga czy nawet pierwsza mniejszość narodowa. Często mówi się, że język polski jest drugim językiem używanym w wielu państwach.

Andrzej Duda obejmując urząd prezydenta mówił, że chce, by wiedzieli oni, iż Polska o nich pamięta i są bardzo ważni. Od początku prezydentury podczas spotkań szefa państwa polskiego z Polakami za granicą padają słowa wdzięczności, że ci Polacy są, trwają w polskości, podtrzymują polskie tradycje, polską kulturę i polską wiarę.

– Nie jest istotne, gdzie mieszkamy, ale istotne jest to, że wszyscy jesteśmy Polakami. Ważne jest, byśmy czuli, że ojczyzna o nas pamięta. Największym zobowiązaniem Polski jest to, żeby pomagać im w trwaniu w polskości, czyli robić wszystko, aby jak najwięcej młodych, którzy rodzą się poza Polską mogło uczyć się języka polskiego, poznawać polską historię, geografię, uczyć się religii, chodzić do polskich kościołów. Podejmowanie takich działań jest potrzebne, by jak przyjadą do Polski – nie mieli bariery językowej, która oddala i utrudnia nawiązanie relacji z rówieśnikami – powiedział gość Radia Maryja i TV Trwam.

Słowa prezydenta Donalda Trumpa, które niedawno wybrzmiały w Warszawie pokazują, że Polacy cieszą się szacunkiem, z Polakami trzeba się liczyć, a nasza historia – często nie dla wszystkich znana – warta jest tego, by poświęcić jej trochę czasu – wskazał polityk.

– Gdyby nie nasi rodacy chociażby w Stanach Zjednoczonych, to pewnie tak łatwo nie zostalibyśmy członkiem NATO. To jest moment, kiedy polskie społeczności mogą zabierać głoś (i powinny) w naszym wspólnym interesie. Gdy ten głos jest słyszalny – Polsce łatwiej jest osiągać kolejne wyzwania i zajmować kolejne miejsca służące naszemu rozwojowi. Za to należy się wdzięczność – akcentował Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Jedna z kwestii, która różni rządy Prawa i Sprawiedliwości od rządów koalicji PO-PSL, to spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i polskich delegacji z Polonią oraz Polakami za granicą, na które przychodzą często wielotysięczne rzesze naszych rodaków.

– Przychodzą, by zamanifestować, że są Polakami, cieszą się, że pan prezydent chce się z nimi spotykać. Te spotkania z pewnością będą kontynuowane. Takie spotkania, jak np. w amerykańskiej Częstochowie, gdzie co roku spotyka się Rodzina Radia Maryja budują pozycję naszych rodaków za granicą, a tym samym pozycję Polski – wskazał Adam Kwiatkowski.

Obecnie największy problem w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii stanowi brak odpowiedniej polskiej edukacji.

– W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie największym problemem jest to, że Polacy migrują i nie mieszkają w „polskich dzielnicach”. Nie ma tam takiego napływu emigracji, jaki miał miejsce jeszcze kilka lat temu. Trudny jest tam proces edukacji. Przez cały tydzień dzieci chodzą do „normalnych” szkół. Trzeba przekonać je i rodziców, że sobota to nie jest czas odpoczynku, spotkania z kolegami, tylko czas, kiedy trzeba rano wstać, pojechać do szkoły uczyć się języka polskiego, historii, geografii czy religii – tłumaczył gość „Rozmów niedokończonych”.

W Wielkiej Brytanii w bardzo wielu miejscach są otwierane nowe polskie szkoły, a pomimo tego cały czas jest lista dzieci oczekujących.

– To jest wyzwanie, nad którym musimy pracować, ponieważ dzieci, które do tych szkół nie pójdą – mają mniejsze szanse, żeby wrócić z rodzicami do Polski. Jeżeli te dzieci nie posługują się językiem polskim i wrócą do Polski, to mogą mieć problem z kontynuowaniem swojej edukacji (…). Obecne wakacje są pierwszymi, w których każdy uczeń polskiej szkoły z każdego miejsca na świecie ma prawo do polskiej legitymacji i jest traktowany w Polsce tak samo, jak jego rówieśnik, który chodzi do polskiej szkoły – mówił Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

– Silna Polonia, dobrze zorganizowana, to Polonia, która może Polsce pomagać i może Polskę wspierać. Ważnym osiągnięciem dla przyszłości, które może rzutować na nasze bezpieczeństwo jest obecność wojsk Paktu Północnoatlantyckiego w Polsce. To też dzięki temu, że Polacy w różnych miejscach świata mówili, że czekają na zwiększenie bezpieczeństwa ich ojczyzny – akcentował Adam Kwiatkowski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl