Amerykańska Polonia przeciwna tzw. ustawie 447

Amerykańska Polonia apeluje do prezydenta Donalda Trumpa, by nie podpisywał tzw. ustawy 447. Dokument nie tylko dzieli ofiary Holocaustu, gwarantując odszkodowania wyłącznie Żydom, ale też przekłamuje historię i wpisuje się w kłamliwą narrację o polskiej winie za dramat II wojny światowej.

Tutaj reakcja polskiej dyplomacji jest bardzo potrzebna – mówi były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– Musi być jasno stwierdzone, musi nastąpić akt państwowy, jednoznacznie stwierdzający, że Polska nie uznaje tej ustawy, że ta ustawa nie jest dla Polski w żaden sposób wiążąca – wskazuje Antoni Macierewicz.

Tyle tylko, że dziś polscy politycy w sprawie tzw. ustawy 447 wysyłają sprzeczne sygnały. Wicepremier Jarosław Gowin tłumaczy, że dokument nie daje żadnych prawnych instrumentów do nacisku Polskę. Prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński mówi zaś, że wobec Polski mogą być formułowane roszczenia.

– Polonia alarmowała w tej sprawie już wiele miesięcy temu, że ta ustawa jest przygotowywana. Tutaj nasza dyplomacja troszeczkę zaspała – zwraca uwagę prof. Jacek Piotrowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

O zdecydowany sprzeciw polskiej dyplomacji – jeszcze przed swoją dymisją – apelował były wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.

– Jedną z moich ostatnich interpelacji jako wiceministra spraw zagranicznych była interpelacja, w której jednoznacznie powiedziałem, że nie ma możliwości przekazania jakichkolwiek pieniędzy na tego typu roszczenia – przypomina Jan Dziedziczak.

Od kilku tygodni zdecydowaną batalię przeciwko ustawie 447 prowadzi amerykańska Polonia. Jej przedstawiciele najpierw apelowali do Izby Reprezentantów. Teraz chcą przekonać prezydenta Donalda Trumpa.

– Ja już zwróciłam się do prezydenta Trumpa, mówiąc: panie prezydencie, głosowałam na pana, wierzyłam w pana, byłam na Placu Krasińskich w Warszawie, kiedy pan miał przepiękne przemówienie, mówiące o bohaterstwie Polaków. Jak to się ma – przemówienie o bohaterstwie przy jednoczesnym pomawianiu Polaków o nonsensowne, nigdy niepopełnione błędy czy winy – mówi prof. Mira Modelska-Creech z Georgetown University w Waszyngtonie.

Treść tzw. ustawy 447 nie obejmuje wszystkich ofiar Holokaustu. Gwarantuje restytucję mienia tylko ofiarom żydowskim, z pominięciem polskich – przypomina prawnik Maria Szonert-Binienda.

– Ustawa 447 dyskryminuje właśnie te nieżydowskie ofiary, dlatego że praktycznie koncentruje się na restytucji mienia żydowskiego. Restytucja mienia ofiar Holokaustu, z tym, że tylko żydowskich ofiar Holokaustu – zauważa mec. Maria Szonert-Binienda.

W tej sprawie Polonia wykonała już olbrzymią pracę – podkreśla Antoni Macierewicz i dodaje, że teraz potrzebna jest zdecydowana inicjatywa rządu.

– Niech to będzie taki dzwonek alarmowy – rząd musi się obudzić w tej sprawie, musi pokazać, jak naprawdę wyglądała okupacja niemiecka w Polsce – zaznacza Antoni Macierewicz.

To walka o to, jak kraje Zachodu będą postrzegać Polskę – jako kraj ofiar czy kraj oprawców. W tę kłamliwą narrację wpisuje się tzw. ustawa 447.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl