fot. twitter.com

J. Kwieciński: Projekt dający 520 zł oszczędności to znaczące wsparcie dla niepełnosprawnych

Projekt mający gwarantować ok. 520 zł oszczędności miesięcznie, poprzez zniesienie limitów wydatków na rehabilitację i wyroby medyczne, to znaczące i konkretne wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin – ocenił w rozmowie z PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

„Pan premier Mateusz Morawiecki zlecił przygotowanie projektu ustawy, gwarantującej pomoc osobom o znacznym stopniu niepełnosprawności i ich rodzinom, obejmującego wsparcie na rehabilitację, na zakup sprzętu rehabilitacyjnego i zakup różnego rodzaju środków, jak: cewniki, pieluchomajtki, protezy, soczewki, kołnierze, gorsety czy specjalne wózki. W sumie jest około 100 artykułów, które są na co dzień potrzebne osobom niepełnosprawnym. Ma to swój wymiar finansowy, bo dzięki rządowej pomocy w budżetach domowych rodzin opiekujących się osobami niepełnosprawnymi zostanie 520 zł miesięcznie. Pieniądze te mogą zostać przeznaczone na inne wydatki. Będzie to dla tych rodzin znaczące, bardzo konkretne wsparcie” – powiedział PAP Jerzy Kwieciński.

„Nasze państwo jest w stanie poradzić sobie z takimi wyzwaniami, gdyż mamy silny wzrost gospodarczy, będący rezultatem realizacji strategii rządu. Jej efektem są również znacznie większe dochody budżetowe, wynikające między innymi z łatania dziury w VAT i PIT” – dodał.

Według Jerzego Kwiecińskiego, przyjęta Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, ma gwarantować przede wszystkim to, „żeby owoce wzrostu gospodarczego pracowały dla Polaków, dla przeciętnego Kowalskiego”.

„Chodzi również o to, żeby zapewnić zrównoważony rozwój całego kraju, w sensie gospodarczym i społecznym. Żeby różne grupy społeczne, w tym osoby niepełnosprawne, korzystały z rozwoju gospodarczego” – powiedział szef resortu inwestycji i rozwoju.

Minister podkreślił, że jednym z efektów realizacji strategii rządu jest program „Dostępność plus”.

„Program ten będzie pozwalał na zmobilizowanie inwestycji w wysokości ponad 23 mld zł, np. po to, żeby dostosować przestrzeń publiczną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zapewnić im dostęp do publicznych usług” – stwierdził Jerzy Kwieciński.

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości od 2015 roku o 3 mld zł zwiększył bezpośrednie wsparcie płynące dla osób niepełnosprawnych. Przypomnę też, że na ostatnim posiedzeniu Rady Ministrów spełniliśmy jeden z dwóch postulatów osób protestujących w Sejmie, a mianowicie rząd zdecydował o zrównaniu renty socjalnej z rentą minimalną” – dodał.

PAP/RIRM

drukuj