fot. PAP/Rafał Guz

Nowa rola ministra Jerzego Kwiecińskiego

Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów. Polityk pozostanie jednocześnie ministrem inwestycji i rozwoju.

Prezydent Andrzej Duda, na wniosek premiera, powierzył Jerzemu Kwiecińskiemu nową funkcję. Funkcje ministra finansów oraz ministra inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński łączyć będzie przez około dwa miesiące – do wyboru nowego rządu. Jak mówił prezydent Andrzej Duda, na barkach ministra Kwiecińskiego ciąży duża odpowiedzialność.

– Finanse, inwestycje i rozwój to w zasadzie wszystko, co byśmy chcieli, żeby działało w Polsce jak najlepiej, więc ogromna odpowiedzialność w Pańskich rękach, ale i – trzeba powiedzieć – w rękach bardzo doświadczonych, w rękach, które potrafiły umiejętnie zarządzać finansami – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki, gratulując nominacji, wskazał na ważny moment, w którym minister Jerzy Kwieciński obejmuje resort finansów.

– Trudno sobie wyobrazić lepszy moment dla ministra finansów niż wejście i objęcie urzędu w momencie, kiedy obniżamy podatki. I to obniżamy podatki na zasadzie powszechnej. To jest też taka cecha charakterystyczna rządu PiS, że obniżamy powszechnie podatki – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Premier mówił o zmianach, takich jak zerowy PIT dla młodych oraz obniżenie PIT dla reszty podatników z 18 do 17 proc. Nowy minister po przywitaniu w Ministerstwie Finansów wskazał na cele, jakie postawił przed sobą.

– Przede wszystkim będę chciał zapewnić stabilność dla finansów publicznych, dla polskiego państwa. Chcę, żeby te finanse pracowały i dla gospodarki, ale przede wszystkim dla ludzi – zaznaczył minister Jerzy Kwieciński.

Według ekonomisty Artura Benia, decyzje ministra Kwiecińskiego wpłyną na zmiany w całym kraju.

– W każdej dyscyplinie działalności państwa są potrzebne pieniądze z Ministerstwa Finansów. Największym wyzwaniem ministra jest utrzymanie tempa tego zrównoważonego rozwoju – wskazał Artur Beń.

Kluczową sprawą jest doprowadzenie do przyjęcia przez rząd projektu budżetu na 2020 rok i skierowanie go do prac Sejmu.

– Chciałbym to zrobić w przyszłym tygodniu. Mam nadzieję, że się to uda – mówił Jerzy Kwieciński.

Jak podkreśliła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, nowy minister zadba o środki unijne dla naszego kraju.

– Negocjujemy warunki kolejnej perspektywy finansowej i tutaj ten mocny głos ministra finansów w dialogu z Komisją Europejską będzie niebagatelny – akcentowała minister Jadwiga Emilewicz.  

Kierownictwo resortu finansów zmieniało się w tej kadencji rządu pięciokrotnie. Do września 2016 roku funkcję ministra finansów pełnił Paweł Szałamacha. Po dymisji tekę objął Mateusz Morawiecki, ówczesny wicepremier. Od stycznia 2018 roku szefową resortu została Teresa Czerwińska. Po dymisji w czerwcu zastąpił Marian Banaś, które odszedł z resortu po wyborze na stanowisko prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Ministrem finansów został premier Mateusz Morawiecki.

Według Platformy Obywatelskiej ostatnie zmiany w ministerstwie to wynik złego zarządzania finansami publicznymi.

– Czy minister, który jest dzisiaj powołany, powie uczciwie, że stan finansów jest zły, że trzeba zacisnąć pasa, że w 2020 roku obywatele – bo któż by inny – muszą zapłacić za błędy czteroletnie – wskazywał podczas konferencji prasowej Andrzej Czerwiński z PO.

Rząd PiS naprawia zaniedbania rządu Platformy – odpowiedział posłom PO poseł PiS Marcin Horała.

– To rząd PiS pokazał, że umie zarządzać finansami publicznymi, że umie przede wszystkim uszczelnić system podatkowy, zatrzymać wyciek miliardów do mafii podatkowych – podkreślił poseł Marcin Horała.

Szacunkowo luka VAT za czasów rządów PO-PSL to przynajmniej 250 mld złotych.

TV Trwam News

drukuj