PAP/Hanna Bardo

J. Kwieciński na COP24: Chcielibyśmy, żeby Katowice były organizatorem Światowego Forum Miejskiego

Chcielibyśmy, żeby Katowice były organizatorem Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. – mówił podczas konferencji na szczycie COP24 szef MIiR Jerzy Kwieciński. Prezydent Katowic Marcin Krupa deklarował, że to wyzwanie, któremu miasto chce stawić czoła, żeby „znów było głośno o Katowicach”.

Jerzy Kwieciński na początku listopada poinformował, że Katowice będą polskim kandydatem do organizacji XI Światowego Forum Miejskiego. Stolica Górnego Śląska rywalizowała o to miejsce z Poznaniem, Warszawą i Łodzią.

W środę natomiast samorządowcy z ponad 20 polskich miast podpisali Deklarację Katowicką, potwierdzając chęć współpracy na rzecz czystości powietrza i przeciwdziałania zmianom klimatu w ramach międzynarodowej platformy NAZCA. Sieć wspiera ośrodki miejskie w kreowaniu proekologicznych inicjatyw. Podpisanie deklaracji nastąpiło podczas inauguracji Szczytu Miejskiego odbywającego się przy okazji COP24 w Katowicach.

Na konferencji prasowej po podpisaniu deklaracji minister inwestycji i rozwoju akcentował rolę miast w walce ze zmianami klimatycznymi. Podkreślał, że rządowi zależy na współpracy między miastami na poziomie europejskim i światowym.

„Mamy znacznie większe ambicje, bo chcielibyśmy, żeby Polska i Katowice, żebyśmy byli organizatorem Światowego Forum Miejskiego w 2022 r., który jest organizowany pod auspicjami ONZ. Wydaje mi się, że pokazujemy Polskę nie tylko jako sukces transformacji, ale również jako przykład bardzo dobrej współpracy pomiędzy samorządami i pomiędzy rządem a samorządem i chcemy również to światu pokazywać” – mówił szef MIiR.

Prezydent Katowic poinformował, że rząd zwrócił się z zapytaniem do miasta, czy chce zostać polskim kandydatem do organizacji forum i zmierzyć się z kolejnym – po organizacji szczytu klimatycznego COP24 – wyzwaniem.

„To kolejne wyzwanie, któremu chcemy stawić czoła i wspólnie z rządem podjąć się tego wyzwania po to, aby znów było głośno o Katowicach, że tutaj na Śląsku, w Polsce, chcemy działać na rzecz poprawy jakości życia naszych mieszkańców” – mówił Marcin Krupa.

„Takich działań, dyskusji potrzeba bardzo dużo, aby zwiększać naszą świadomość, możliwości działania przede wszystkim dla ludzi. Tutaj, teraz, ale również z myślą o tym, co czeka nas w przyszłości” – dodał prezydent Katowic.

Organizator XI edycji Światowego Forum Miejskiego zostanie ogłoszony przez ONZ w kwietniu przyszłego roku.

PAP/RIRM

drukuj