fot. twitter.com

Min. J. Kwieciński: Zmniejszyła się kwota zagrożonych utratą unijnych funduszy w programach regionalnych

Z 700 do 460 mln euro zmniejszyła się kwota zagrożonych utratą unijnych funduszy w programach regionalnych – poinformował o tym podczas konferencji minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Według szefa resortu, jest to efekt rządowej mobilizacji w regionach. Obecnie najtrudniejsza sytuacja jest w województwach kujawsko-pomorskim, gdzie zagrożonych jest 46 proc., i w woj. podlaskim – 45 proc. rezerwy wykonania.

W sumie z tytułu rezerwy zagrożonych jest 434 mln euro. Na rezerwę składa się „zamrożone” 6 proc. z każdego programu. Można je uruchomić dopiero po spełnieniu wszystkich warunków ustalonych przez Komisję Europejską.

Minister Jerzy Kwieciński ocenił, że udało się zatrzymać gilotynę tzw. zasady „n+3”. Zobowiązuje ona do zwrotu do Brukseli niewykorzystanych w określonym czasie pieniędzy. Trudna sytuacja jest jeszcze w warmińsko-mazurskim i podlaskim.

– Największa kwota zagrożona to prawie 15 mln euro z tytułu zasady „n+3” jest jeszcze w województwie podlaskim. Mamy jeszcze nieco ponad półtorej miesiąca i mocno apelujemy do władz województw (warmińsko-mazurskie i podlaskie), żeby się z tym problemem uporały. Muszę powiedzieć, że dzięki temu, że (media) przekazywały informacje, oraz dzięki naszym działaniom widać wyraźnie, że mobilizacja regionów w ostatnich miesiącach była naprawdę znacząca – stwierdził minister inwestycji i rozwoju.

Z wyliczeń resortu wynika, że łącznie zagrożonych jest ok. 460 mln euro, z czego 26 mln 300 tys. euro może przepaść bezpowrotnie.

Minister Jerzy Kwieciński zaznaczył, że programy regionalne rozliczone są w 16,6 proc., natomiast programy krajowe – w 22,7 proc. Jest to stan na 31. października 2018 r.

 

RIRM

drukuj