PAP/Leszek Szymański

J. Kwieciński: jeszcze w tym roku umowy o dofinansowanie unijne za ok. 4 mld zł

Jeszcze w tym roku podpisane zostaną umowy o dofinansowanie unijne projektów infrastrukturalnych i transportowych w wysokości około 4 mld zł – poinformował we wtorek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas konferencji prasowej.

„Do końca roku chcielibyśmy podpisać jeszcze cały szereg umów dofinansowania, w których unijne dofinansowanie będzie stanowiło około 4 mld zł. Końcówka roku zawsze jest czasem kiedy sporo umów podpisujemy” – powiedział Jerzy Kwieciński.

Minister dodał, ze finalizowane są umowy między innymi dla odcinka S7 Warszawa-Grójec i dla towarowej linii kolejowej C-E 65, czyli tak zwanej węglówki.

Jerzy Kwieciński ocenił, że Program Infrastruktura i Środowisko jest obecnie na dobrym poziomie realizacji, gdyż w realizacji znajdują się zadania za około 84,5 mld zł co stanowi 72 proc. programu pod względem jego wartości.

W siedzibie resortu inwestycji i rozwoju we wtorek podpisano umowy dofinansowania na 682 mln zł z w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość projektów to niemal 1,49 mld zł.

„Środki europejskie pozwalają na realizację ambitnych planów modernizacji polskiej kolei. Większe bezpieczeństwo, lepszy komfort podróżowania, nowe możliwości transportu towarów – to wszystko jest możliwe dzięki determinacji spółek kolejowych odpowiedzialnych za inwestycje kolejowe oraz dzięki wsparciu unijnemu” – powiedział podczas konferencji prasowej wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Projekty, które zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu, mają poprawić bezpieczeństwo na drogach. Koleją przewiezionych zostanie więcej ładunków, poprawi się transport na Odrze – przekonywali przedstawiciele rządu.

Dofinansowany zostanie zakup wagonów platform do przewozów intermodalnych przez PKP Cargo (platformy intermodalne służą m.in. do przewozu kontenerów – PAP). Wartość całkowita projektu to 451,5 mln zł, a wartość dofinansowania to 183,4 mln zł.

PKP Cargo otrzyma też pieniądze na lokomotywy wielosystemowe i wagony przeznaczone do przewozów intermodalnych – informował Jerzy Kwieciński. Wartość całkowita projektu to 227,6 mln zł, a dofinansowania to 92,4 mln zł.

Kolejna umowa o dofinansowaniu, według szefa MIiR, dotyczyła projektu realizowanego przez Rail Capital Partners. Chodzi o zakup lokomotyw trakcyjnych do wykonywania transportu intermodalnego. Wartość całkowita projektu sięga 202,5 mln zł, a wartość dofinansowania to 82,3 mln zł.

Spółka Centrum Logistyczne Małaszewicze otrzyma wsparcie na projekt modernizacji i rozbudowy terminala. Wartość całkowita projektu to 31,9 mln zł, a wartość dofinansowania z UE to 12,9 mln zł.

Z kolei Lotos Kolej otrzyma pieniądze na zakup nowoczesnego taboru intermodalnego. Wartość tego projektu to 183,1 mln zł, a dofinansowanie to prawie 74,3 mln zł.

Spółka PKP PLK otrzyma zaś środki na poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami. Wartość projektu sięga: 176,7 mln zł. Dofinasowanie wynosi 56,7 mln zł. Inwestycje mają usprawnić transport drogowy w obrębie aglomeracji warszawskiej – informował szef MIiR.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego otrzyma pieniądze między innymi na zakup 358 fotoradarów. Wsparcie projektu, wartego 162 mln zł, wynosi 137,7 mln zł.

Z kolei Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie dostanie pieniądze na modernizację stopnia wodnego Rędzin na Odrze. Wartość całkowita projektu to 50 mln zł, a dofinansowania z UE to 42,5 mln zł.

 

PAP/RIRM

drukuj