W grudniu może dojść do kolejnego wysłuchania Polski w ramach art. 7 TUE

Niewykluczone, że w grudniu odbędzie się kolejne wysłuchanie Polski w ramach procedury z art. 7 Traktatu Unii Europejskiej, która dotyczy praworządności. O sprawie mówił dziennikarzom w Brukseli wysoki urzędnik unijny, który zaznaczył, że kolejna sesja wysłuchania jest ,,oczywiście” możliwa.

W najbliższy poniedziałek w Brukseli sprawą Polski zajmować się będą natomiast ministrowie państw Unii Europejskiej do spraw europejskich. Komisja Europejska ma przedstawić wtedy najnowsze wydarzenia dotyczące praworządności i kwestii związanych z Sądem Najwyższym w Polsce. Możliwa będzie również dyskusja.

Poseł Piotr Uściński komentując sprawę możliwego kolejnego wysłuchania Polski powiedział, że ma wrażenie, iż jego organizacja będzie służyła eskalowaniu napięcia wokół Polski przed przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

– Mam niestety taka obawę, chociażby po ostatnich działaniach tuż przed wyborami samorządowymi organów europejskich, że to wszystko może się wpisywać w kalendarz wyborczy. Nie zapominajmy, że na wiosnę czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego. Mam obawę, że instytucje unijne będą starały się eskalować napięcie przed wyborami – wskazał polityk.

Tymczasem na poniedziałkowym spotkaniu unijnych ministrów ds. europejskich może być również mowa o decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE ws. zastosowania środków tymczasowych wobec ustawy o Sądzie Najwyższym.

Na poprzednim spotkaniu tych ministrów wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans mówił, że sytuacja w Polsce pogorszyła się, a władze przyspieszyły proces zmian, nominując sędziów do Sądu Najwyższego.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl