fot. twitter.com

J. Kwieciński: Polska jest przygotowana na twardy brexit

Polska jest przygotowana na twardy brexit, ale wolelibyśmy go uniknąć – powiedział PAP minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

„Nie tylko Polska, ale cała Unia Europejska jest przygotowana na brexit i nie tylko na ten miękki brexit, który byłby przez nas preferowany, czyli na podstawie umowy, ale także na twardy brexit, którego chcielibyśmy uniknąć” – powiedział Jerzy Kwieciński pytany przez PAP o to, czy jesteśmy gotowi na brexit.

„Prace nad brexitem, czyli nad wyjściem Wielkiej Brytanii z UE trwały od wielu miesięcy i Europa zarówno od strony finansowej, od strony finansowej, od strony budżetu, ale także od strony handlowej, czyli funkcjonowania przedsiębiorstw jest przygotowana” – wskazał minister.

Polityk dodał, że jest przygotowana również „od strony społecznej”.

„Mamy wielu mieszkańców UE, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii i odwrotnie, więc Europa jest na to przygotowana” – powiedział.

Według szefa MIiR jednak „nie ma co ukrywać, że wyjście Wielkiej Brytanii będzie stanowiło znaczące zaburzenie w funkcjonowaniu Unii Europejskiej na granicy między Wielkiej Brytanią i Unią Europejską i w naszych stosunkach handlowych”.

Pytany był też, czy widzi zagrożenie dla gospodarki ewentualnym niekorzystnym dla banków wyrokiem TSUE (Trybunał Sprawiedliwośći UE – PAP) w sprawie frankowiczów.

„To są kwestie, które się zdarzają w UE i nie raz takie wyroki nas dotknęły. Nie chcemy zgadywać, jaki może być wyrok TSUE. Na pewno będziemy musieli się do niego przygotować” – podkreślił szef resortu.

Zwrócił uwagę, że cały problem nie jest wynikiem działań kredytobiorców, którzy brali kredyty we frankach, ale również sektora finansowego, który dość łatwo takich kredytów udzielał osobom, które nie osiągały dochodów w walucie.

„Jest oczywiste, że taki tym instrumentu jest szalenie ryzykowny. Oczywiście, że czekamy na wyrok TSUE i jaki by on nie był, to na pewno będziemy się współpracować w tym obszarze z sektorem bankowym i również z klientami. Rozwiązanie, które będzie wypracowane musi być zarówno bezpieczne dla klientów, jak i nie może prowadzić do silnych zaburzeń na rynku finansowym, co byłoby ze szkodą dla polskiej gospodarki” – powiedział Jerzy Kwieciński.

TSUE rozpatruje zapytanie warszawskiego Sądu Okręgowego w sprawie stosowania przy kredytach walutowych regulacji unijnych w zakresie klauzul niedozwolonych w umowach konsumenckich. Trybunał ma podjąć decyzję najpóźniej we wrześniu. Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Giovanni Pitruzelli stwierdził w opinii wydanej 15 maja, że prawo unijne stoi na przeszkodzie temu, aby sąd krajowy uzupełnił luki w umowie – w zakresie nieuczciwych warunków – w drodze odwołania się do przepisów prawa krajowego o charakterze ogólnym. Dodał, że unijne przepisy nie zezwalają ponadto na to, by sąd krajowy uznał umowę o kredyt frankowy jako nieważną wbrew interesowi kredytobiorcy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl