fot. PAP/EPA

Airbus ostrzega, że brexit bez umowy zmusi go do „trudnych decyzji”

Wiceprezes Airbusa, Katherine Bennett, powiedziała w niedzielę w wywiadzie dla BBC, że firma już wydała „dziesiątki milionów euro” na przygotowanie się do wyjścia W. Brytanii z UE, a brexit bez umowy zmusi ją do podjęcia „trudnych decyzji”.

„Nie ma czegoś takiego, jak dobrze zarządzany >>brak umowy<< (ws. brexitu), dla nas jest to absolutnie katastrofalne” – ostrzegła Katherine Bennett.

„Pewne trudne decyzje będą musiały zapaść (…), będziemy się musieli przyjrzeć naszym przyszłym inwestycjom” – dodała.

Skrzydła samolotów Airbusa są projektowane i produkowane w Wielkiej Brytanii, a więc w oczekiwaniu na brexit Airbus inwestuje już wiele środków w zabezpieczanie systemów informatycznych oraz zapasy części zamiennych.

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca; jak dotąd brytyjski parlament nie zaaprobował umowy o brexicie, którą rząd wynegocjował z UE, więc przedsiębiorstwa nie mają innego wyjścia, „jak testować swoje poduszki powietrzne” – powiedział szef brytyjskiego oddziału firmy konsultingowej KPMG James Stewart.

„Czas jest dobrem luksusowym, którego już nie mamy, więc ludzie przygotowują się na możliwe konsekwencje nieuporządkowanego brexitu” – dodał James Stewart.

Bank Anglii znacznie obniżył na początku lutego prognozę wzrostu gospodarczego Zjednoczonego Królestwa, który ma w 2019 roku wynieść 1,2 proc. PKB, co byłoby najsłabszym wynikiem od kryzysu finansowego sprzed 10 lat.

Szef Banku Anglii Mark Carney powiedział, że przyczyną spowolnienia prognozowanego wzrostu jest „niepewność związana z brexitem”, napięcia handlowe między USA i Chinami oraz ogólne pogorszenie światowej koniunktury.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl