Min. J. Czaputowicz: Z S. Coveneyem rozmawialiśmy m.in. o Brexicie i sytuacji na Wschodzie

Brexit, sytuacja w Rosji i na Ukrainie, a także relacje transatlantyckie były tematem rozmowy z wicepremierem, ministrem spraw zagranicznych i handlu Irlandii Simonem Coveneyem – poinformował szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu w Warszawie z irlandzkim politykiem. 

Ważnym tematem spotkania była też sytuacja polskiej społeczności w Irlandii – mówił szef polskiej dyplomacji na wspólnym z Simonem Coveneyem briefingu prasowym po rozmowach. Jacek Czaputowicz podkreślił, że Polskę i Irlandię łączą „bardzo bliskie stosunki i serdeczne kontakty”, a „wizyta w Warszawie wicepremiera, ministra spraw zagranicznych i handlu Irlandii stanowi tego dowód”.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z zacieśniania naszych relacji, z regularnego dialogu na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Łączy nas także intensywna współpraca na szczeblu eksperckim. Prowadzone są regularne konsultacje na szczeblu dyrektorów, ekspertów zainteresowanych resortów, w takich kwestiach jak sprawy europejskie, agenda cyfrowa, kwestie rozwojowe” – mówił Jacek Czaputowicz.

Dodał, że w tych obszarach oba nasze kraje mogą wiele się od siebie nauczyć i nawzajem sobie zaoferować.

Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że istotnym łącznikiem pomiędzy naszymi krajami jest też polska społeczność w Irlandii, która według spisu powszechnego z 2016 r. jest największą mniejszością narodową w Irlandii – liczy 122 tys. osób.

A wicepremier poinformował mnie, że jest nawet większa. Jest to też społeczność niezmiernie aktywna” – podkreślił szef MSZ.

Zaznaczył, że w trakcie rozmowy z Coveneyem wspomniał o inicjatywie polskiej ambasady, „by spojrzeć na podręczniki szkolne dla uczniów w Irlandii z perspektywy, czy właściwie oddają one miejsce Polski i Europy Środkowej w nauczaniu”.

Skoro tak duża grupa uczniów to Polacy warto by też te kwestie przeanalizować” – dodał minister spraw zagranicznych.

Jacek Czaputowicz zaznaczył, że z wicepremierem Simonem Coveneyem rozmawiali o bieżącej agendzie europejskiej i międzynarodowej – w tym o Brexicie, polityce wschodniej UE zawłaszcza o sytuacji w Rosji i na Ukrainie oraz o współpracy transatlantyckiej. Tematem rozmowy była też konferencja klimatyczna ONZ COP24, która w grudniu br. odbędzie się w Katowicach.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl