PAP/EPA

Dr M. Habowski: Można spekulować, że Izba Gmin Zjednoczonego Królestwa nie zaakceptuje porozumienia z UE

W przypadku niezaakceptowania porozumienia z UE wydaje się, że są trzy możliwości: twardy Brexit, wydłużenie czasu negocjacji albo powtórzenie referendum – mówił w rozmowie z TV Trwam News dr Mirosław Habowski. Politolog odniósł się w ten sposób do umowy ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Brytyjski parlament zadecyduje dziś wieczorem nad umową ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wielu komentatorów spodziewa się dużej porażki brytyjskiego rządu i odrzucenia umowy zawartej na linii Bruksela – Londyn.

Można spekulować, że (…) Izba Gmin Zjednoczonego Królestwa nie zaakceptuje wynegocjowanego przez rząd porozumienia z UE – stwierdził dr Mirosław Habowski.

– W takim przypadku wydaje się, że są trzy możliwości. Pierwsza – twardy Brexit. Druga – wydłużenie okresu negocjacji, a trzecia to powtórzenie referendum ws. opuszczenia przez Wielką Brytanię UE. Ta trzecia możliwość, może zbieżna z interesami politycznymi różnych środowisk, jest dość problematyczna z punktu widzenia brytyjskiego ustroju politycznego, gdyż Wielka Brytania dość poważnie traktuje swoje instytucje polityczne. Co prawda referendum nie jest tradycyjną instytucją prawa brytyjskiego, ale gdy już ją wprowadzili, to Brytyjczycy raczej starają się takich decyzji przestrzegać – tłumaczył politolog.

TV Trwam News/RIRM

drukuj