fot. facebook.com/Łukasz Kister

[TYLKO U NAS] Dr Ł. Kister: Każdy z nas jest elementem systemu bezpieczeństwa

Każdy z nas jest elementem systemu bezpieczeństwa. To od każdego z nas zależy, czy my i nasi najbliżsi będą bezpieczni. (…) Dużą rolą nas samych jest to, żebyśmy zwracali uwagę, co się dzieje w naszym najbliższym otoczeniu, żebyśmy reagowali na wszelkie anomalie, żebyśmy powiadamiali właściwe służby o stwierdzonych sytuacjach, które nas niepokoją – mówił we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Łukasz Kister, ekspert od spraw bezpieczeństwa.

W niedzielę w Gdańsku podczas finału WOŚP doszło do ataku nożem na prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Napastnik. 27-letniego Stefan W., przez nikogo nie niepokojony wtargnął na scenę i kilkakrotnie ugodził nożem prezydenta Gdańska. Paweł Adamowicz zmarł następnego dnia, mimo przeprowadzonej kilkugodzinnej operacji.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa podczas tego typu imprez dr Łukasz Kister podkreślił, że każdy z nas jest odpowiedzialny za to, aby być bezpiecznym.

– Każdy z nas jest elementem systemu bezpieczeństwa. To od każdego z nas zależy, czy my i nasi najbliżsi będą bezpieczni. Gdy jesteśmy na wszelkiego rodzaju imprezach masowych, tam nawet najlepsza ochrona, nawet wówczas, gdyby policja zabezpieczała takie wydarzenie, nie uda się uniknąć wszelkiego rodzaju zagrożeń wynikających ze specyfiki tego rodzaju wydarzeń, a już tym bardziej z działań umyślnych, zaplanowanych przez różnego rodzaju bandytów czy terrorystów. Tutaj duża rola nas samych, żebyśmy zwracali uwagę, co się dzieje w naszym najbliższym otoczeniu, żebyśmy reagowali na wszelkie anomalie, żebyśmy powiadamiali właściwe służby o stwierdzonych sytuacjach, które nas niepokoją – wyjaśnił.

Widząc niebezpieczną sytuację podczas imprezy masowej należy powiadomić o tym niezwłocznie stosowne służby, które odpowiadają za bezpieczeństwo – tłumaczył ekspert ds. bezpieczeństwa.

– My nie jesteśmy od tego, żeby zaprowadzać bezpieczeństwo podczas imprezy masowej, jakiegoś wydarzenia, tylko od tego, by powiadomić właśnie tych, którzy za to odpowiadają, tych, którzy potrafią zaprowadzić porządek, tych, którzy będą umieli właściwie zareagować na różnego rodzaju zagrożenia, ryzyka, które wynikają z działań sił przyrody bądź takich bandytów czy innych osób, które chcą zakłócić takie wydarzenie. To, żebyśmy powiadomili – to jest nasza najważniejsza rola. Zauważyć i powiadomić, a nie brać na siebie rolę ochrony czy rolę służb bezpieczeństwa – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Zapytany o kwestię mowy nienawiści w internecie, szczególnie o kwestię pogróżek, dr Łukasz Kister zwrócił uwagę, że nie należy lekceważyć takich sytuacji.

– Nie możemy też dopuścić do takiej sytuacji, w której stanie się to dla nas taką codziennością. „Ach, już codziennie wysyłają mi groźby czy codziennie ktoś narusza moje dobre imię, ktoś w jakiś sposób manifestuje wrogość pod moim adresem, ja już się do tego przyzwyczaiłem” – tak czasami postępują politycy, celebryci. Niestety, kończy się to uśpieniem czujności, kończy się to tym, że nie zauważają tego realnego zagrożenia. Z drugiej strony nie możemy też popadać w paranoję. Każde głupie zachowanie się, szczególnie w mediach społecznościowych i wielu różnych, ukrytych pod dziwacznymi zdjęciami i opisami tzw. trolli internetowych – też nie możemy za każdym razem biec z taką sytuacją do instytucji do tego powołanych: policji, czy prokuratury – tłumaczył ekspert ds. bezpieczeństwa.

Wybierając się na imprezę, w której weźmie udział wielu ludzi, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad – akcentował gość „Aktualności dnia”.

– Musimy, idąc na takie wydarzenie, dokładnie przeanalizować, gdzie ono się odbywa, gdzie są drogi ewakuacyjne, którędy możemy z takiego miejsca się wydostać, gdzie jest najbliższe miejsce, w którym spotkamy organizatora, pracownika ochrony, gdzie stoi karetka pogotowania. To powinno być dla nas taką postawą, że wybieramy się w miejsca, w których my jesteśmy w stanie zapanować nad własnym bezpieczeństwem. Musimy wiedzieć, jak sobie poradzić, kiedy dojdzie do zdarzenia niepożądanego, kiedy ktoś będzie chciał naruszyć nasze bezpieczeństwo, bo tutaj będziemy w większości zdani na siebie – mówił dr Łukasz Kister.

Całość rozmowy z dr. Łukaszem Kisterem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj