Ekspert: Stan wyjątkowy nie pomoże Francji

Dr Łukasz Kister, specjalista ds. bezpieczeństwa i antyterroryzmu, ocenił w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, że „przedłużenie stanu wyjątkowego we Francji niczego nie zmieni”. Ekspert komentował sprawę niedawnego zamachu w Nicei, w którym zginęło 84 osoby.

Odnosząc się do decyzji prezydenta Francois Hollande’a, który po ostatnim akcie terrorystycznym we Francji przedłużył stan wyjątkowy w kraju o kolejne trzy miesiące, dr Kister powiedział, że nie rozwiąże to problemu. To próba „pudrowania rzeczywistości” – zaznaczył.

Decyzja o przedłużeniu o kolejne miesiące stanu wyjątkowego naprawdę nic nie zmieni. Będą kolejne miesiące i dalej się nic nie zmieni. Stan wyjątkowy i wyprowadzenie wojska na ulice nie jest lekarstwem na cokolwiek. To nie jest narzędzie do naprawy wewnętrznej sytuacji. To tylko próba „pudrowania rzeczywistości” i udawania: „zapewniamy wam bezpieczeństwo” – komentował dr Łukasz Kister.

Jak dodał ekspert, służby nie są zdolne sprawnie funkcjonować w trybie podwyższonej gotowości przez tak długi okres. Popełniają błędy i przykład Nicei jest na to dowodem – zauważył.

– Wprowadzenie stanu wyjątkowego pół roku temu spowodowało, że po tych kilku miesiącach służby przestały reagować już na wiele zdarzeń, po prostu były zmęczone tą rutyną. Utrzymywanie cały czas najwyższego stanu gotowości to konieczność pracy na najwyższych obrotach. Dlatego stany nadzwyczajne wprowadza się na dni, maksymalnie tygodnie – bo inaczej funkcjonariusze nie będą w stanie realizować swoich zadań, ich czujność będzie spadała – powiedział Dr Łukasz Kister.

Specjalista ds. bezpieczeństwa problem serii zamachów terrorystycznych na terenie Francji wiąże m.in. z zatraceniem się zachodnich społeczeństw w poprawności politycznej oraz z wadami systemu. „Cały ten system kończy się takimi właśnie tragediami” – wskazał.

Jak dodał, słowa „terroryzm” należy używać rozważnie. „Tak naprawdę nie wiemy, czy faktycznie ten Tunezyjczyk był powiązany z jakąkolwiek organizacją terrorystyczną” – zwrócił uwagę dr Kister.

Całość rozmowy dr. Łukasza Kistera z o. Januszem Dyrkiem CSsR [słuchaj]

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl