PAP/Adam Warżawa

Trwa śledztwo ws. zabójstwa P. Adamowicza

Prawdopodobnie w sobotę odbędzie się pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Śledztwo w sprawie jego zabójstwa prowadzi zespół pięciu prokuratorów.

Prezydent Paweł Adamowicz został zamordowany podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Zabójca to 27-letni Stefan W.

– Zostały mu przedstawione zarzuty, został przesłuchany. Wniosek do sądu został skierowany. Ten wniosek był rozpoznawany w dniu wczorajszym przez sąd, został uwzględniony. Podejrzany został tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Aktualnie przebywa a wreszcie – mówiła Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Mężczyzna w czasie wyjaśnień skupił się głównie na opowieści o sobie. Nie przyznał się także do popełnienia przez siebie zabójstwa.

– Nie odniósł się w jakikolwiek sposób do zarzucanego mu przestępstwa. Składał wyjaśnienia, ale w żaden sposób nie odniósł się do zarzucanego mu przestępstwa – dodała Małgorzata Wawryniuk.

Stefan W. był już wcześniej karany. Kiedy odbywał karę więzienia, zdiagnozowano u niego schizofrenię.

– Był karany prawomocnym wyrokiem. Odbył karę pozbawienia wolności. Opuścił zakład karny w grudniu 2018 roku – wskazała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Szef Służby Więziennej zlecił przeprowadzenie analizy odbywania kary przez Stefana W. Szczególnym sprawdzeniem ma zostać objęta historia choroby nożownika. Analiza ma również odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Stefan W. po wyjściu z więzienia nie został skierowany do specjalnego ośrodka leczącego schorzenia psychiczne. Na wyniki analizy czeka prokuratura.

Po morderstwie Pawła Adamowicza polskie państwo staje przed wyzwaniem, by na nowo spojrzeć na cały system bezpieczeństwa – mówił na antenie Telewizji Trwam dr Łukasz Kister.

– Musimy udowodnić zarówno nam samym obywatelom polskim, jak i opinii międzynarodowej, że Polska jest krajem bezpiecznym, że Polska jest w stanie sobie poradzić. Nie z osądzeniem tego bandyty, ale z tym, żeby więcej nie mogło dojść do takich sytuacji – akcentował dr Łukasz Kister.

Polski rząd będzie walczył z nawoływaniem do nienawiści. Policjanci interweniowali w Legnicy, Poznaniu i Warszawie. Groźby padały pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy, ale też innych gospodarzy miast.

– Wczoraj Polska Policja zatrzymała trzy osoby, które wzywały do kolejnych morderstw. Jedni to pewno zwykłe internetowe trolle, naiwnie liczące na anonimowość. Inni to niezrównoważeni psychicznie. Apeluję do wszystkich „podgrzewających” emocje o rozsądek, rozwagę i odpowiedzialność – napisał na Twitterze minister spraw wewnętrznych Joachim Brudziński.

O to także apelował wczoraj prezydent Andrzej Duda.

– Po prostu o to proszę, jako prezydent, żebyśmy popatrzyli na to z punktu widzenia wspólnoty. Wspólnoty, która na różne sposoby jest niszczona, a której potrzebujemy – mówił.

Po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, to dotychczasowa wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz obejmie funkcję komisarza w Gdańsku. Przyjęła propozycję z Kancelarii Premiera.

TV Trwam News/RIRM

drukuj