fot. PAP/Jakub Kamiński

Stanowisko rządu ws. Brexitu – w ciągu najbliższych dni

W najbliższych dniach pojawi się stanowisko rządu ws. Brexitu. Dokument – jak zapowiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek – musi być uzupełniony o przepisy przejściowe dotyczący relacji pomiędzy Wielka Brytanią a Unią Europejską.

Za tydzień premier Theresa May rozpocznie procedurę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Dlatego polski rząd musi do tego czasu przyjąć stanowisko w tej sprawie, tym bardziej, że jak powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek, Polska chce w sprawie warunków Brexitu jasno wyrazić swoje stanowisko.

– Polska chce w tym aktywnie uczestniczyć. Chce artykułować swoje stanowisko i taki dokument jest przygotowany. Mamy nadzieję, że on również będzie stanowił element wytycznych dla państw członkowskich – akcentował rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Dziś stanowisko rządu w sprawie Brexitu zostało zdjęte z obrad Rady Ministrów, ponieważ musi być jeszcze uzupełnione.

– Ciężko mi w tym momencie określić, kiedy to nastąpi. Myślę, że na pewno wkrótce, bo sprawa jest pilna – powiedział Rafał Bochenek.

Punktem wyjścia w stanowisku rządu ws. Brexitu jest zapewnienie Polakom  mieszkającym na Wyspach dotychczasowych praw. Państwa członkowskie powinny mieć istotny wpływ na to, jak te relacje w przyszłości zostaną ukształtowane – dodał  rzecznik rządu.

Negocjacje w sprawie Brexitu nie będą łatwe. Jednym z trudniejszych zadań będzie ustalenie zasad konstruowania przyszłych unijnych budżetów. Wielka Brytania była drugim po Niemczech płatnikiem netto, a to oznacza, że we wspólnej kasie będzie mniej pieniędzy. To może przyczynić się do zmniejszenia kwot przyznawanych poszczególnym państwom, w tym Polsce.

Wielkie znaczenie dla Polski będą miały uzgodnienia techniczne między Unią Europejską a Wielką Brytanią – zaznacza ekonomista dr Tomasz Kopyściański.

– W zależności od sposobu przedstawiania konkretnych rozwiązań będziemy mogli uważnie sprawę analizować i w nich doszukiwać się ewentualnych korzyści dla Polski – wskazuje dr Tomasz Kopyściański.

Wiadomo już, że 29 kwietnia 27 państw UE będzie pracowało nad przyjęciem wytycznych do negocjacji z Wielką Brytanią w sprawie Brexitu. Na ten dzień przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zwołał dodatkowy unijny szczyt.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj