fot. PAP/Marcin Obara

Min. Kwieciński: Nadal są problemy z wykorzystaniem funduszy europejskich

Mimo postępów nadal mamy problemy z wykorzystaniem funduszy europejskich – powiedział na konferencji prasowej minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Według ministra zagrożone są fundusze w pięciu województwach. To lesze statystyki od tych, jakie przedstawił on jeszcze we wrześniu. Wówczas zagrożone były środki w dziewięciu regionach.

Minister Jerzy Kwieciński zwrócił też uwagę, że programy krajowe są realizowane szybciej od regionalnych. Różnica wynosi od 10 do 15 pkt. proc.

– Nawet niecały miesiąc temu na ten temat mówiliśmy. Wtedy zagrożonych tą gilotyną w postaci tej zasady n+3, czyli niewykorzystanie w pełni pieniędzy dostępnych regionom, było 9 regionów. Dzisiaj możemy powiedzieć, że spod tej gilotyny uciekły nam 4 województwa, i to jest bardzo dobra wiadomość. Powiem, które: kujawsko-pomorskie, zachodniopomorskie, łódzkie i lubelskie. I znacząco zmniejszyła się kwota, która, jest zagrożona – z 407 mln euro do 107 mln euro – powiedział minister.

Jak wynika z danych na koniec września, najbardziej zagrożone są województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, śląskie i małopolskie.

Samorządowcy m.in. z woj. śląskiego i warmińsko-mazurskiego zapewniają, że – wbrew twierdzeniom kierownictwa resortu inwestycji i rozwoju – ich regionom nie grozi utrata unijnych pieniędzy.

RIRM

drukuj