fot. PAP/Paweł Supernak

Min. J. Kwieciński: Na realizację Programu dla Śląska przeznaczamy 55 mld zł

Na realizację Programu dla Śląska przeznaczamy 55 mld zł , z czego już zaangażowanych zostało 42 mld zł – powiedział dziś minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że program ma pomóc w odtworzeniu potencjału gospodarczego Śląska.

Na realizację Programu dla Śląska przeznaczamy 55 mld zł , z czego już zaangażowanych zostało 42 mld zł – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, podumowajuąc dwa lata działania programu. Dodał, że jego celem jest odtworzenie potencjału gospodarczego Śląska.

Minister wskazał, że w programie znajduje się obecnie 85 przedsięwzięć, z czego 46 jest realizowanych w różnych dziedzinach, takich jak infrastruktura, nauka, medycyna, innowacyjność, transport czy ochrona środowiska.

Podkreślił, że z Programu Infrastruktura i Środowisko przeznaczono około miliarda złotych tylko na poprawę jakości powietrza w województwie śląskim.

„W środę zakończyliśmy trzy nabory wniosków. Zainteresowanie samorządów jest ogromne” – powiedział. Przypomniał, że wcześniej o fundusze na termomodernizację mogły się starać tylko wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, natomiast w tym konkursie mogły wystartować też samorządy. „To ważna zmiana w programie i nasza odpowiedź na zapotrzebowanie zgłaszane przez samorządowców” – dodał minister.

W sumie – jak podkreślił – o dofinansowanie ubiegają się 53 samorządy, łączny koszt wnioskowanych inwestycji wyniósł 913 milionów złotych, a wysokość dofinansowania unijnego to 500 milionów złotych.

Na dofinansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkaniowych, modernizacji sieci ciepłowniczych oraz promowanie nowoczesnej produkcji energii elektrycznej i ciepła Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczyli w zakończonym właśnie konkursie 270 milionów złotych.

„To są największe środki jakie Śląsk miał na przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska i walki ze smogiem” – wskazał obecny na podsumowaniu działania programu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Z kolei marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wyraził nadzieję, że realizowany program sprawi, że zdecydowanie poprawi się jakość życia mieszkańców regionu.

Z przedstawionych przez ministra w piątek danych wynika z 42 mld zł w Programie dla Śląska, najwięcej pieniędzy przeznaczono na przedsięwzięcia związane z energetyką (16,3 mld zł), transportem (13,2 mld zł), innowacyjność (8 mld zł), rozwojem miast (2,5 mld zł), środowisko (1,4 mld zł), zatrudnienie i szkolnictwo (0,6 mld zł).

„Chcielibyśmy, by w przyszłości Śląsk był nie tylko kojarzony z kopalniami, ale żeby był taką kopalnią innowacji” – zaznaczył Jerzy Kwieciński.

Dodał, że do programu można zgłaszać kolejne nowe projekty, które będą „wspierane z poziomu krajowego lub z poziomu regionalnego”.

Podsumowując, uruchomiony dwa lata temu Program dla Śląska, minister wymienił m.in. rozpoczęte inwestycje w przemyśle stalowym, medycznym, farmaceutycznym, motoryzacyjnym. Wskazał, że np. w Dąbrowie Górniczej powstaje zakład do produkcji baterii litowo-jonowych, gdzie pracę znajdzie ok. 300 pracowników.

Kwieciński przypomniał, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w województwie śląskim realizuje 26 projektów na drogach krajowych o łącznej wartości 318 milionów złotych. W budowie są m.in kolejne odcinki autostrady A1, powstaje też mnóstwo dróg lokalnych.

PAP/RIRM

drukuj