fot. PAP/Leszek Szymański

Min. M. Błaszczak: Kpt. Białous jest i będzie wzorem do naśladowania dla żołnierzy WP

Kpt. Białous jest i będzie wzorem do naśladowania dla żołnierzy Wojska Polskiego – powiedział w piątek w Warszawie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przyjęcia szczątków kpt. Ryszarda Białousa „Jerzego” – legendarnego dowódcy harcerskiego Batalionu „Zośka”.

Prochy polskiego dowódcy z okresu Powstania Warszawskiego przetransportowano wojskowym samolotem CASA z Ramstein Air Base w Niemczech, największej amerykańskiej bazy lotniczej w Europie. Podczas lotu nad terenem Polski szczątkom legendarnego dowódcy Batalionu „Zośka” asystowały myśliwce F-16.

Jak podkreślił Mariusz Błaszczak podczas uroczystości w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego, Ryszard Białous „był człowiekiem, który udowodnił, że bohaterstwo jest czymś zupełnie naturalnym w przypadku tego wspaniałego pokolenia ludzi wychowanych w XX-leciu międzywojennym”.

„Wybitny architekt, harcerz, żołnierz bronił Warszawy we wrześniu 1939 r. został ciężko ranny. Potem tworzył Szare Szeregi, uczestniczył w Akcji pod Arsenałem, walczył w Powstaniu Warszawskim, został dowódcą Batalionu >>Zośka<<, potem trafił do niemieckiego obozu. Następnie do Wielkiej Brytanii, później do Argentyny. W Argentynie zdobył też silną pozycję społeczną. Był cenionym architektem, szefem ważnych urzędów, które decydowały o rozwoju tego państwa. Nie dane mu było wrócić do ojczyzny. Najpierw dlatego, że okupacja niemiecka została zastąpiona przez sowiecką. A później tak potoczyły się jego losy. Dziś wraca do Polski” – powiedział minister obrony.

Szef MON zwrócił uwagę, że kpt. Białous to „bohater i wzór do naśladowania”.

„To właśnie żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych, Wojsk Obrony Terytorialnej, obrali sobie za patronów żołnierzy AK. To właśnie żołnierze WOT towarzyszyli w ostatniej drodze kpt. Białousowi, ale też bardzo symboliczne jest to, że samolotowi, w którym przewożone były szczątki bohatera, towarzyszyły myśliwce F-16, podkreślając fakt naszej dumy z tego, że do ojczyzny wraca nasz bohater. Kpt. Białous jest i będzie wzorem do naśladowania dla żołnierzy Wojska Polskiego” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Uroczysty pogrzeb kpt. Ryszarda Białousa planowany jest pod koniec lipca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

PAP/RIRM

drukuj