M. Błaszczak podsumował działalność kierownictwa MON-u i Sił Zbrojnych RP

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podsumował działalność kierownictwa MON-u i Sił Zbrojnych RP. O dokonaniach polskiej armii, zakupach militarnych, zwiększaniu bezpieczeństwa Polaków minister mówił w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Podsumowanie dotyczyło nie tylko blisko rocznej działalności ministra Błaszczaka, ale także okresu gdy ministrem obrony był Antonii Macierewicz.

Dzięki wysiłkom w trzy lata udało nam się zrobić wielokrotnie więcej niż koalicji PO-PSL przez długie osiem lat – mówił Mariusz Błaszczak.

Rząd PiS udowodnił, że wojsko traktuje w sposób priorytetowy – wiemy, że silna armia jest fundamentem rozwoju całego państwa – wskazał szef MON.

Podkreślił, że obejmując urząd postawił sobie trzy główne zadania: modernizację  i zwiększenie liczebności Wojska Polskiego oraz mocniejsze osadzenie w strukturach NATO, ze szczególnym uwzględnieniem relacji polsko-amerykańskich.

W porę podjęliśmy pilny program naprawczy, rozpoczynając od kluczowej kwestii zapewnienia odpowiednich środków na wojsko. Ustawa z 15 września 2017 roku o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych przewiduje stopniowe zwiększenie wydatków na obronność do 2,1 proc. PKB w roku 2020, a docelowo minimum 2,5 proc. w roku 2030. Dzięki niej możliwe jest nie tylko niezakłócone funkcjonowanie wojska, ale i jego modernizacje. Polska, jako jedno z niewielu państw, wywiązuje się z zobowiązania NATO do finansowania sił zbrojnych na poziomie 2 proc. PKB. Jest to możliwe, gdyż nasz kraj należy dziś do liderów wzrostu gospodarczego Europy – powiedział Mariusz Błaszczak.

Szef MON-u dodał, że w tej chwili trwają rozmowy nie  o tym, czy wzmocniona obecność amerykańska zostanie wdrożona, ale jak ją wdrożyć. Za przełom uznał stałe zaangażowanie USA w naszym kraju.

Szef MON mówił też o 18. Dywizji Zmechanizowanej, która jest obecnie formowana w Siedlcach. To nasza odpowiedź na ekspansywną, imperialną politykę Rosji – tłumaczył.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl