By MSgt John Nimmo Sr. - http://www.defenseimagery.mil/imageRetrieve.action?guid=90198a13655418c161d8c935961bc4bb302bc538&t=2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26519609

Polska podpisze dziś ze Stanami Zjednoczonymi umowę na zakup F-35

Polska podpisze dziś z Amerykanami umowę na zakup 32 wielozadaniowych myśliwców piątej generacji F-35. Uroczystość zawarcia kontraktu odbędzie się w Dęblinie. Wezmą w niej udział m.in. prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak.

Umowa opiewa na kwotę 4,6 mld dolarów. Ministerstwo Obrony Narodowej podkreśliło, że to najważniejszy w historii kontrakt dla Wojska Polskiego, który wprowadzi naszą armię w nową epokę.

Chcemy całkowicie zrezygnować ze sprzętu postsowieckiego, a ta umowa to kolejny tego przejaw – mówił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

– Bez wątpienia to jest przełomowe wydarzenie, jeżeli chodzi o modernizację techniczną polskiego wojska. Samoloty F-35, samoloty piątej generacji to sprzęt, który jest jednym z najnowocześniejszych w tej chwili. Nie każde z państw, które ubiega się o dysponowanie tym sprzętem, otrzymuje zgodę od Stanów Zjednoczonych na możliwość zakupu. Bez wątpienia to jest kolejny przejaw takiego całkowitego odchodzenia od sprzętu postsowieckiego, który został wyprodukowany jeszcze na terenie Związku Sowieckiego czy Rosji – zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.

Pierwsze samoloty F-35 trafią na wyposażenie polskiej armii w 2024 r., ale początkowo pozostaną na terenie USA, gdzie będą się szkolić na nich polscy piloci. Do Polski pierwsze maszyny przylecą zapewne w latach 2025–2026.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl