fot. twitter.com/michaldworczyk

M. Dworczyk: Jestem przekonany, że z nowym sekretarzem stanu USA nasza współpraca będzie rozwijała się w najlepszym kierunku

Polska i Stany Zjednoczone mają bardzo silne relacje sojusznicze. Jestem przekonany, że z nowym sekretarzem stanu USA nasze relacje będą co najmniej tak samo dobre, i że  ta współpraca będzie się rozwijała w najlepszym kierunku – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Prezydent USA Donald Trump poinformował we wtorek o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Mike’a Pompeo.

– Dzisiejsze odejście sekretarza stanu USA Rexa Tillersona dla bacznych obserwatorów amerykańskiej sceny politycznej nie jest zaskoczeniem. Nie mniej jednak,  jest to ważne wydarzenie w życiu Stanów Zjednoczonych, ale również na arenie międzynarodowej zostało ono odnotowane – mówił szef kancelarii premiera.

Jak dodawał, „ta zmiana wymaga podziękowań dla Tillersona, który wielokrotnie angażował się w sprawę relacji polsko-amerykańskich, zwłaszcza w obszarze obronności, ale również w sprawę polityki bilateralnej”.

Zrobił wiele dobrego dla strategicznego polsko-amerykańskiego partnerstwa. Polska i Stany Zjednoczone mają bardzo silne relacje sojusznicze. Współpracujemy nie tylko na płaszczyźnie politycznej, ale również w Sojuszu Północnoatlantyckim. Nasz sojusz strategiczny umacnia się i mamy tego realne dowody – 5 tys. żołnierzy amerykańskich stacjonujących w naszym kraju. To jest taki realny dowód sojuszu polsko-amerykańskiego. Jestem przekonany, że z nowym sekretarzem stanu USA nasze relacje będą co najmniej tak samo dobre, i że  ta współpraca będzie się rozwijała w najlepszym kierunku – podkreślił Michał Dworczyk.

Donald Trump w krótkiej wiadomości podziękował Rexowi Tillersonowi za służbę na rzecz kraju. Swój urząd sprawował od 1 lutego 2017 roku do 13 marca 2018 roku.

RIRM

drukuj