[TYLKO U NAS] M. Małecki o umowie na gaz z USA: Milowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego

Kontrakt na dostawę amerykańskiego gazu do Świnoujścia jest milowym krokiem w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego – ocenił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja poseł Maciej Małecki, przewodniczący sejmowej Komisji Energii i Skarbu Państwa.

Już za 5 lat Polska uniezależni się od dostaw gazu ziemnego z Rosji. To wszystko za sprawą podpisanej wczoraj w Waszyngtonie umowy na zakup surowca z USA. [czytaj więcej]

20–letni kontrakt, jaki PGNiG zawarło z dwiema amerykańskimi firmami przewiduje, że do Polski trafi 2 mln ton skroplonego gazu LNG rocznie. Pierwsze dostawy rozpoczną się w połowie 2022 roku. Wtedy też wygasa długoterminowy tzw. kontrakt jamalski na dostawę surowca zawarty z rosyjskim Gazpromem.

Umowy podpisane w Waszyngtonie to rezultat ponad rocznych negocjacji ekspertów PGNiG. Warunki jakie wynegocjowała polska spółka pozwalają m.in. na sprzedaż zakupionego w USA LNG na rynkach trzecich, w innych krajach. Dzięki temu Polska będzie mogła też wejść na światowy rynek.

Poseł Maciej Małecki ocenia, że kontrakt to milowy krok w bezpieczeństwie energetycznym naszego kraju. To też koniec z rosyjskim szantażem.

– Jednym ze złych warunków umowy z Gazpromem była tzw. klauzula „take or pay”, czyli bierzesz, a jeśli nie wziąłeś, to i tak płacisz za ten gaz. Polska w relacjach z Gazpromem miała zakaz odsprzedawania gazu, nawet tego, którego nie mogliśmy wykorzystać. W relacjach z USA jesteśmy traktowani jak równorzędny partner, który negocjuje warunki. W poprzedniej umowie z Gazpromem Polska była w pozycji petenta, który nie miał innego wyjścia i musiał zgodzić się na warunki Rosji. Długoterminowy kontrakt na dostawę gazu amerykańskiego do Świnoujścia jest milowym krokiem w zapewnieniu Polsce bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Maciej Małecki.

PGNiG umowę ws. dostaw amerykańskiego gazu do Polski podpisało przy okazji trwających w Waszyngtonie obrad 27. Światowej Konferencji Gazownictwa. Spotkanie zgromadziło w sumie 12  tys. producentów, konsumentów, ekspertów i  przedstawicieli rządów. Konferencja zakończy się w piątek.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl