Gaz tańszy, jednak nie dla wszystkich

Tanieje gaz dla odbiorców indywidualnych oraz małych i średnich firm. Spółka PGNiG Obrót Detaliczny poinformowała, że od dziś błękitne paliwo będzie tańsze o 6,5 proc.

To druga obniżka cen dla klientów PGNiG w tym roku. Z kolei dla klientów hurtowych cena paliwa gazowego spadła trzykrotnie: w styczniu, maju i sierpniu.

W sumie obniżka cen gazu wysokometanowego wyniosła w br. ponad 8 proc. dla klientów detalicznych oraz 15,2 proc. dla klientów hurtowych – podała spółka.

Janusz Kowalski, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, zwraca uwagę, że cena detaliczna gazu w Polsce wciąż jest zbyt wysoka.

Ceny innych nośników energii spadają i to zmusi naszego głównego dostawcę, czyli Rosję do obniżki cen. W związku z tym mam nadzieję, że ceny zakupu będą spadały, no i wiadomo, że ceny tańsze z automatu też. Ja liczyłem na przynajmniej dwa razy taką, przynajmniej kilkuprocentową obniżkę cen w detalu. Stosunek ceny zakupu produktu od dostawcy w stosunku do ceny dla odbiorców indywidualnych – jest tutaj duża różnica, więc i jest tutaj pole manewru. Byłyby na pewno możliwości obniżenia jeszcze tej ceny dla odbiorców indywidualnych – mówi Janusz Kowalski.

PGNiG tłumaczy, że obniżając ceny oraz tworząc nowe rabaty, chce reagować na rynkowe wyzwania – głównie z powodu liberalizacji rynku gazu.

RIRM

drukuj