Od dziś w szpitalach obowiązkowa OKK

Wszystkie szpitale mają od dziś obowiązek prowadzenia okołooperacyjnych kart kontrolnych. Oznacza to, że personel medyczny jest zobowiązany do sprawdzenia każdej czynności przed operacją i odnotowania informacji w karcie.

Jeszcze przed wykonaniem znieczulenia chirurg krok po kroku musi potwierdzić m.in. tożsamość pacjenta, jego grupę krwi czy rodzaj znieczulenia. Ponadto lekarz musi sprawdzić, czy operowana będzie właściwa część ciała i odpowiednio ją oznaczyć markerem.

Poseł Tomasz Latos, lekarz i przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, mówi, że każde rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo pacjenta w szpitalu jest pozytywne, jednak zwraca uwagę na możliwość wprowadzenia „nadmiernej biurokracji”.

­ – Niemniej, przy wprowadzaniu tego typu rozwiązań, uważam, że należy przede wszystkim rozmawiać ze środowiskiem medycznym, czyli zarówno z izbami lekarskimi, jak i pielęgniarskimi. Te środowiska mają bowiem największe doświadczenie, by stwierdzić, jakie rozwiązanie będzie tu najbardziej optymalne, żeby też nie przesadzić z biurokracją i żeby to ograniczyć rzeczywiście do czynności niezbędnych, poprawiających bezpieczeństwo pacjenta, a nie będących niepotrzebnym dodatkiem – podkreślił Tomasz Latos.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w krajach, w których wprowadzono kartę, liczba błędów medycznych spadła o 33 proc., a śmiertelność zmniejszyła się o połowę.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl