Gorzów Wlkp.: Do piątku trzydniowa kwesta na rzecz Domu św. Brata Alberta dla bezdomnych

Około dwustu wolontariuszy weźmie udział w tegorocznej kweście na rzecz Domu św. Brata Alberta dla bezdomnych w Gorzowie Wlkp. Rozpocznie się ona w środę po południu i potrwa to piątku. Akcja nosi nazwę „Zielony Mikołaj” – poinformował PAP kier. Domu św. Alberta w Gorzowie Wlkp. Mieczysław Zawałka.

„Nasi wolontariusze tradycyjnie będą mieli na sobie zielone stroje św. Mikołaja. Kolor zielony to kolor nadziei. Mówi o tym, że bezdomność nie jest wyrokiem na cale życie, że jest możliwość powrotu do normalnego życia. Potwierdzeniem tego jest fakt, że każdego roku wskutek podjętych przez nasze Towarzystwo działań kilkanaście osób wraca do środowiska i zaczyna funkcjonować w społeczeństwie” – powiedział PAP Zawałka.

Kwestujących będzie można spotkać przez trzy dni (5-7 grudnia br.) od godz. 14.00 do 19.00 w 15 punktach miasta, głównie w dużych sklepach i centrach handlowych. Wszyscy będą mieli oznakowane skarbonki i identyfikatory. Wśród wolontariuszy będą uczniowie z gorzowskich szkół średnich, studenci czy wolontariusze ze środowiskowego domu pomocy i warsztatów terapii zajęciowej.

Gorzowskie koło Towarzystwa Pomocy im. świętego Brata Alberta prowadzi w mieście Dom św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn, w którym oferuje zarówno możliwość noclegu jak i całodobowego pobytu z wyżywieniem.

Dom św. Brata Alberta mieści się przy ul. Strażackiej 66. W placówce przebywa obecnie 38 mężczyzn i są jeszcze wolne miejsca. Część z mieszkańców domu św. Brata Alberta zostaje w nim na dłużej, inni korzystają jedynie z noclegowni i możliwości otrzymania ciepłego posiłku.

Placówka stara się udzielić im wsparcia w drodze do samodzielności. Prowadzi działania terapeutyczne i tzw. mieszkania treningowe (dla dziewięciu osób), gdzie podopieczni bez stałego nadzoru zajmują się obowiązkami domowymi. Mieszkańcy pomagają także w bieżących remontach i codziennym funkcjonowaniu Domu. Od 3,5 roku Towarzystwo prowadzi również ośrodek pomocy osobom nietrzeźwym z punktem konsultacyjnym, który zastępuje w Gorzowie Wlkp. izbę wytrzeźwień.

Akcje „Zielony Mikołaj” odbywają się w Gorzowie Wlkp. od 1998 roku. Pieniądze z nich są przeznaczane na bieżące wydatki Domu św. Brata Alberta, które w okresie zimowym są znacznie wyższe niż w innych porach roku.

PAP/RIRM

drukuj