fot. twitter.com/MRiPS_GOV_PL

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnością

Resort rodziny i polityki społecznej ogłasza nową edycję programów, których celem jest wsparcie osób z niepełnosprawnością. Są to programy realizowane w ramach Funduszu Solidarnościowego.

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. To dobry moment, aby przyjrzeć się sytuacji i działaniom na rzecz osób z niepełnosprawnością.

W latach 2015-2020 wsparcie wzrosło o 12 mld zł. Renta socjalna została podwyższona o 460 zł. Wprowadzono też nowe świadczenie dla osób niesamodzielnych – w tym roku na ten cel przeznaczono 4,5 mld zł. Od ubiegłego roku skorzystało z niego 650 tys. osób.

Jednak filarem działań na rzecz osób z niepełnosprawnością jest Fundusz Solidarnościowy. Fundusz realizuje wsparcie poprzez programy: „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” i „Opieka wytchnieniowa”.

Paweł Wdówik, wiceminister rodziny oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, poinformował o kolejnej edycji konkursów dla samorządów. Programami objęto też dzieci.

– Aby zwiększyć ich szansę na normalne życie wśród rówieśników, a także aby zwiększyć szansę dla ich rodziców na powrót na rynek pracy, ich aktywność zawodową oraz na wypoczynek. Dzisiaj mam przyjemność ogłosić nabór dla jednostek samorządu terytorialnego do programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, z budżetem 80 mln zł na 2021 rok, oraz na „Opiekę wytchnieniową”, także z budżetem 80 mln zł. Programy nie wymagają udziału własnego – wyjaśnił Paweł Wdówik.    

Do 19 grudnia samorządy mogą zgłaszać wnioski do wojewodów. Do 5 stycznia trafią one do resortu rodziny. Do 19 stycznia ministerstwo będzie podejmowało decyzje o przyznaniu środków.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj