[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Chbeir z Syrii: Jeśli chcecie państwo pomóc, to pomóżcie zabezpieczyć pokój

Świat zachodni nie rozumie, że rozwiązaniem nie jest odcięcie ludzi od korzeni i sprowadzenie do Europy, ale zapewnienie pokoju na Bliskim Wschodzie – powiedział ks. bp Antoine Chbeir, ordynariusz syryjskiej Latakii. Był on gościem „Rozmów niedokończonych” na antenie TV Trwam, gdzie poruszono temat pomocy dla uchodźców i imigrantów.

Ks. bp Antoine Chbeir, który od dwóch lat pracuje w Syrii, podkreślił, że kryzys migracyjny w Europie został wywołany przez próbę zdobycia taniej siły roboczej. Dodał, że osoby przybywające z Bliskiego Wschodu mają kłopoty z integracją i na tym gruncie dochodzi do ich radykalizacji.

Świat Zachodu nawet pomimo tych ataków z 11 września i również tych zamachów z ostatnich tygodni nie zrozumiał i nie chce zrozumieć tego, że wielu ludzi nie jest w stanie się zintegrować ze społeczeństwem z Zachodu. To nie jest przecież w naszym interesie, żeby opuścić czy wyczyścić kraj. To nie jest rozwiązanie. Jeśli chcecie państwo pomóc, to pomóżcie zabezpieczyć pokój w tych krajach, nie będziemy wtedy potrzebować pomocy humanitarnej – zaznaczył ks. bp Antoine Chbeir.

Według danych, tylko od początku roku do Włoch przybyło ponad 70 tys.; znacznie więcej niż w pierwszym półroczu uznanego za rekordowy roku 2016.

W ostatnich dniach niemieckie media informowały, że od 2015 roku, z zamiarem ubiegania się o azyl przyjechało do Niemiec 1,5 mln imigrantów. Tożsamości co najmniej kilku tysięcy z nich nie udało się zweryfikować.

RIRM

drukuj