Polacy pomagają syryjskim i libańskim rodzinom

Ponad 1100 rodzin z Syrii i Libanu poszkodowanych w wyniku wojny korzysta z pomocy Polaków. Chodzi o akcję „Rodzina – rodzinie” organizowaną przez Caritas Polska od października ub. roku.

Syryjski i libański Caritas oraz polska misja Sióstr Franciszkanek w Aleppo szukają rodzin, które potrzebują wsparcia. Później z ich losami możemy zapoznać się na stronie internetowej www.rodzinarodzinie.caritas.pl i podjąć się ich finansowego wsparcia.

Paweł Kęska, rzecznik prasowy Caritas Polska, podkreślił, że nie chodzi tylko o pomoc materialną, ale przede wszystkim o danie nadziei ludziom znajdującym się w dramatycznej sytuacji.

– W krótkich informacjach, które umieszczamy na stronie jest napisane, m.in. ile jest członków rodziny, jak ta rodzina się nazywa, czy potrzeba środków na leki, wynajem mieszkania bądź pola pod namiot. Polacy decydując się na tę pomoc – wiedzą komu pomagają. Celem programu nie jest tylko przekazywanie jakiś pieniędzy na jakieś konta, celem jest łączenie rodzin, choćby w świadomości. My w Polsce naprawdę nie wiemy, co tam się dzieje. Żadna organizacja nie radzi sobie z tą sytuacją. Warunki humanitarne są coraz gorsze. Nie tylko liczby, worki ryżu czy innej żywności są ważne – ważna jest nadzieja. Osoby, które otrzymują tę pomoc są zadziwione, że ktoś z końca świata otacza ich opieką i daje im nadzieję. Człowiek, który ma nadzieję – ma siłę i przetrwa – akcentował Paweł Kęska.

Syryjskie rodziny wspiera dotychczas 108 parafii, 20 zgromadzeń zakonnych, ponad 40 organizacji, wspólnot kościelnych i katolickich szkół.

Największą liczbę pomagających stanowią osoby indywidualne. Tylko w grudniu Polacy zadeklarowali wpłaty w łącznej wysokości blisko 600 tys. zł.

W Libanie przebywa obecnie ok. 1,5 mln uchodźców z Syrii, a w samej Syrii pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 mln osób.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl