Rosja/MSZ: Ławrow i Kerry rozmawiali o sytuacji w Syrii

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry, rozmawiali we wtorek telefonicznie na temat koordynacji działań w Syrii. Omówiono także sytuację w Aleppo – poinformowało rosyjskie MSZ.

Jak podano, rozmowa odbyła się z inicjatywy Waszyngtonu. Przekazano, że rozmówcy omówili „kwestie przygotowań do praktycznej realizacji porozumień osiągniętych podczas wizyty Kerry’ego w Moskwie 15 lipca, dotyczących koordynacji działań w walce z ugrupowaniami terrorystycznymi”.

Tematem rozmowy była również sytuacja w Aleppo, a także „doprowadzenie do zaprzestania działań wojennych”.

Po lipcowych rozmowach Kerry mówił, że Waszyngton i Moskwa osiągnęły porozumienie w sprawie kroków niezbędnych do wznowieniu procesu pokojowego w Syrii.

Natomiast w niedzielę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że Moskwa i Waszyngton są bliskie osiągnięcia porozumienia w sprawie wspólnej akcji wojskowej w syryjskim mieście Aleppo.

„Jesteśmy obecnie w bardzo intensywnej fazie negocjacji z naszymi amerykańskimi kolegami. (…) Zbliżamy się krok po kroku do opracowania planu, mówię tu tylko o Aleppo, co pozwoliłoby nam rozpocząć wspólnie walkę, która przyniesie ludziom pokój i pozwoli im wrócić do domów” – powiedział Szojgu agencji RIA Nowosti.

Ponad pięć lat od wybuchu wojny w Syrii Rosja i Stany Zjednoczone mają rozbieżne stanowiska m.in. w kwestii statusu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada. Rosja wspiera władze w Damaszku i zapewnia wsparcie militarne w walce z rebeliantami, podczas gdy USA sądzą, że Asad musi odejść, i wspierają niektóre z walczących z nim ugrupowań rebelianckich.

Według ONZ 275 tys. mieszkańców wschodniego Aleppo, opanowanego przez rebeliantów, od 17 lipca jest całkowicie okrążonych przez wspierane przez Rosję siły lojalne wobec Asada. W ostatnim czasie nasiliły się walki w Aleppo i wokół miasta między siłami rządowymi i rebeliantami, a także naloty wspomaganych przez rosyjskie lotnictwo syryjskich sił powietrznych na dzielnice miasta kontrolowane przez rebeliantów.

Przed wybuchem wojny Aleppo było drugim co do wielkości miastem Syrii oraz głównym ośrodkiem przemysłu i handlu w tym kraju.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl